AktualnościOstrzeżenia meteorologiczne

Silny wiatr i oblodzenia w regionie. Uwaga na niebezpieczną pogodę!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem, które będzie występować na obszarze Legnicy i powiatu legnickiego. Szczególną uwagę powinni zachować piesi i kierowcy, bo na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko. Na tym jednak nie koniec niebezpiecznej pogody, albowiem wydano także alert dotyczący silnego wiatru, który w porywach może wiać z prędkością nawet 70 km/h.

Przed nami czas niebezpiecznej pogody, którą zapowiadają aż dwa odrębne ostrzeżenia meteorologiczne. Pierwsze z nich zapowiada opady marznącego deszczu, który może powodować śliskość nawierzchni dróg i chodników.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, lokalnie -6°C, temperatura minimalna przy gruncie około -4°C, lokalnie -7°C. Ujemna temperatura powietrza utrzyma się miejscami do środy 11.01.2024

– czytamy w ostrzeżeniu meteo, które aktualne będzie do godziny 9.00 5 stycznia 2024 roku.

Szczególną uwagę muszą zachować nie tylko kierowcy, ale i piesi. Tym pierwszym radzimy unikać dużych prędkości oraz zachowywać przepisowy odstęp od poprzedzającego pojazdu. W trudnych warunkach, kiedy nawierzchnia jest śliska uważajmy szczególnie na zjazdach z dróg szybkiego ruchu, na mostach i wiaduktach a także w rejonie wzniesień, czyli wszędzie tam, gdzie ryzyko poślizgu znacznie wzrasta. W takich warunkach pomóc nam może także opanowanie i ostrożność za kierownicą oraz unikanie gwałtownych reakcji.

To jednak nie koniec zapowiedzi niebezpiecznej pogody, bowiem meteorolodzy z Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu przewidują w naszym regionie wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości około 30 km/h, w porywach do 70 km/h, wiejącego z zachodu i północnego zachodu. Jest to ostrzeżenie 1 stopnia i aktualne będzie do dziś do godz. 22.00.

Jak zawsze w takich przypadkach apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Zadbajmy o to, by na parapetach, tarasach i balkonach nie pozostawić przedmiotów, które mogłyby w wyniku silnego wiatru stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia naszego lub osób postronnych. Kierowcy natomiast powinni się dziś wystrzegać parkowania w pobliżu drzew, słupów linii energetycznych czy w pobliżu starych budynków, których stan techniczny mógłby stanowić zagrożenie dla zaparkowanego pojazdu.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button