KryminałkiLegnica 112Straż Graniczna

Straż Graniczna z Legnicy udaremniła przemyt ludzi

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Legnicy zatrzymali 4 kurierów, którzy pomagali dziewięcioosobowej grupie cudzoziemców dostać się do Niemiec.

Nad ranem 14 listopada funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Legnicy zatrzymali na jednej z dróg prowadzących do Niemiec trzy pojazdy osobowe. Jednym z nich podróżowało dwóch obywateli Tadżykistanu, natomiast w kolejnych dwóch autach kierowcami byli obywatele Uzbekistanu. Ich pasażerami było 9 cudzoziemców, którzy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, na podstawie których można by stwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo. Cudzoziemcy twierdzą, że są obywatelami Iraku.

Jak ustalili funkcjonariusze SG obywatele Tadżykistanu konwojowali dwa pozostałe auta wiozące migrantów, sprawdzali i informowali uzbeckich kierowców o sytuacji na drogach, szczególnie o prowadzonych na szlaku ich podróży kontrolach przez Straż Graniczną lub inne służby. Przy kurierach funkcjonariusze SG zabezpieczyli równie dużą ilość gotówki, która pochodzi z przestępstwa. Obecnie z zatrzymanymi cudzoziemcami prowadzone są dalsze czynności z udziałem tłumaczy.

Kodeks karny wprost wskazuje, że kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dodatkowo kodeks karny wskazuje w art. 264a „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button