Legnica 112

Straż Graniczna zatrzymała cudzoziemców. Podróżowali mimo kwarantanny

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Legnicy zatrzymali dziewięciu obywateli Mołdawii, którzy pomimo nałożonej na nich obowiązkowej kwarantanny udali się w podróż do Francji.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej z Legnicy skontrolowali 6 stycznia na autostradzie A4 jadącego w kierunku Niemiec busa. Kontrolowanym autem podróżowało dziewięcioro obywateli Mołdawii w wieku 28-45 lat. Cudzoziemcy do Polski przyjechali 5 stycznia przez przejście graniczne w Medyce i zgodnie z obowiązującymi przepisami przebywać powinni przez 10 kolejnych dni na obowiązkowej kwarantannie. Ponadto jak ustalili funkcjonariusze SG cudzoziemcy jechali do Francji, gdzie mieli podjąć pracę.

Z analizy dokumentów, które przedstawili funkcjonariuszom wynika, że cudzoziemcy w Medyce oświadczyli kontrolującym ich funkcjonariuszom Straży Granicznej, iż celem ich wjazdu do Polski było podjęcie pracy w jednej z dolnośląskich firm remontowo-budowlanych. Cudzoziemcy posiadali przy sobie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy w tej firmie, jednak jak zgodnie stwierdzili w rozmowie z funkcjonariuszami, nie zamierzali podejmować tam zatrudnienia.

Oświadczenia niezbędne im były tylko do przekroczenia granicy do Polski. Cudzoziemcy zostali zatrzymani i tego samego dnia otrzymali decyzje Komendanta Placówki Straży Granicznej w Legnicy, na podstawie, których muszą wyjechać z Polski. Ponadto cudzoziemcy za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ukarani zostali mandatami karnymi – mówi Joanna Konieczniak, rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tego samego dnia funkcjonariusze Straży Granicznej pełniący służbę na terenie województwa dolnośląskiego ujawnili i zatrzymali kolejnych 4 cudzoziemców, którzy nie przestrzegali obowiązujących w Polsce przepisów. We Wrocławiu zatrzymano obywatela Irlandii za naruszenie przepisów o kwarantannie, obywatela Ukrainy, który przekroczył dozwolony czas pobytu w Polsce oraz innych krajach strefy Schengen oraz poszukiwanego przez sąd obywatela Ukrainy. Mężczyzna poszukiwany był z uwagi na niezapłaconą karę grzywny.

Cudzoziemiec skorzystał z możliwości uiszczenia zaległej grzywny na wskazane konto bankowe i został zwolniony. Ostatniego z cudzoziemców zatrzymali funkcjonariusze z Placówki SG w Kłodzku, za jego niezgodny z przepisami pobyt w Polce. Cudzoziemiec został już zobowiązany do wyjazdu z Polski.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button