- REKLAMA -
Galeria SztukiKultura

Zbliża się 43. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO

Wielkimi krokami zbliża się 43. edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO – wyjątkowego wydarzenia na kulturalnej mapie nie tylko Legnicy, ale całej Europy, odbywające się co roku w maju. Kulminacja wydarzenia w dniach 5-6 maja.

Jak zawsze Galeria Sztuki w Legnicy staje się w tym czasie centrum biżuterii artystycznej, a nasze miasto odwiedza szerokie grono twórców, miłośników i osobowości ze świata tej niszowej dziedziny sztuki. Na trzynastu wystawach, ulokowanych w ośmiu punktach w centrum miasta zobaczymy ponad tysiąc prac około trzystu artystów z Polski i zagranicy, m.in. z Niemiec, Norwegii, Estonii, Japonii, Izraela, Portugalii czy Iranu.

Najważniejszym momentem Festiwalu będzie tradycyjnie jego kulminacja, która odbędzie się w dniach 5-6 maja. To wtedy otwarte zostaną wystawy a w sobotę (6 maja) o godz. 20.00 odbędzie się ceremonia wręczenia nagród w 31. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ oraz sesja popularno-naukowa Granice Sztuki Globalnej. Przez dwa dni złotniczego święta legnicki Rynek wypełni gwar rozmów twórców i miłośników współczesnej biżuterii. Wernisaże rozpoczną się w piątek 5 maja otwarciem Holowni (hol Teatru Modrzejewskiej) o godzinie 18.00, a wieczór zwieńczy koncert jazzowy zespołu Piotr Rachoń Quartet w Art CafeModjeska.

Na wystawach zobaczymy obiekty wykonane zarówno tradycyjnymi technikami złotniczymi, jak i awangardowe dzieła sztuki, w których główną rolę gra nowatorski sposób wykonania lub nietypowy materiał. Wśród nich – biżuteria m.in. z żywicy, nici, poliestru, nasion, kości, a nawet… folii bąbelkowej i skórki od ziemniaka.

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy wystawy dobrze znanych cykli – Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty oraz wystawy plakatu i fotografii, towarzyszących Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej.

Na wystawie Międzynarodowego Konkurs Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ – najważniejszego wydarzenia festiwalu – zobaczymy prace 40 zakwalifikowanych artystów z 16 krajów. Selekcji spośród 317 prac 189 artystów z 30 krajów, jak również decyzji o podziale nagród dokonało jury, składające się z ekspertów w zakresie designu w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski (Polska), prof. Piotr Korduba (Polska), David Sandu (Rumunia), prof. Ludmila Šikolová (Czechy), Ana Pina (Portugalia). Pozostałe (niezakwalifikowane) prace trafią na tradycyjny pokaz pt. Holownia, którego nazwa nawiązuje do tradycyjnego miejsca prezentacji – holu Teatru Modrzejewskiej. Jak co roku, Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej stanowi wyjątkowy, ciekawy i niezwykle zróżnicowany przegląd współczesnych trendów w sztuce biżuterii. Temat tegorocznej edycji – „Jakość” – skłonił twórców do pochylenia się nie tylko nad tajnikami tradycyjnego rzemiosła i wartości materiałów, ale też do refleksji nad jakością życia i relacji we współczesnym świecie.

Ponadto, w programie tegorocznego „Srebra” znalazły się trzy pokazy indywidualne. Wystawa „TwoSides” Kirsten Plank z Niemiec jest realizacją Nagrody Galerii Sztuki otrzymanej w 29. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? w 2021 roku. Znakiem rozpoznawczym artystki są kolorowe naszyjniki-puzzle przedstawiające ludzkie twarz, które mogą być poddawane wielorakim transformacjom, niosąc tym samym filozoficzny przekaz autorski.

Indywidualną prezentację będzie mieć też znana i nagradzana polska projektantka Jolanta Gazda, która swoją biżuterię wykonuje z szydełkowanego drutu srebrnego. Intensywne barwy oraz nietypowe kształty brosz i naszyjników odzwierciedlają stany psychiczne, które są tematem ekspozycji, „I’m fine / Help me” jest bowiem zaproszeniem do refleksji nad różnicami w postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości, zależnymi od naszej wrażliwości, poziomu empatii, nastroju chwili czy przeżytych doświadczeń.

W tym roku zadebiutuje w Legnicy Patryk Caban. Młody twórca jest laureatem nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego Projekt, organizowanym przez ASP w Łodzi. Prace początkujących artystów Galeria Sztuki promuje również w cyklu Srebrne Szkoły, w ramach którego w roku 2023 w Legnicy zobaczymy m.in. awangardowe realizacje studentów i wykładowców z Pracowni Metalu i Biżuterii działającej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia) oraz masywne dzieła powstałe w Pracowni Biżuterii i Kowalstwa Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie (Estonia).

Zobaczymy także kolejną prezentację energetycznego międzynarodowego kolektywu Extranalities. Dziesięciu artystów z różnych krajów tym razem połączył temat folii bąbelkowej, która jest motywem przewodnim wystawy „POP itor PIN it”.

Obok nich zobaczymy też Sympozjum Biżuterii Współczesnej Tokio, założone w 2019 roku przez artystów Takayoshi’egoTerajimę i Takashi’egoKojimę. Celem działającego w kraju kwitnącej wiśni Sympozjum jest ustanowienie ruchu artystycznego, który pozostawi trwały ślad w historii sztuki współczesnej.

Legnicki Festiwal SREBRO będzie także okazją do zapoznania się z najnowszymi pracami włączonymi do Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej (zbiory Galerii Sztuki w Legnicy). Są to w dużej mierze prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej. Na ekspozycję trafią m.in. dzieła pozyskane w ostatnich latach.

Wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO będą dostępne do lipca. Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Legnicki Festiwal SREBRO odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego i jest realizowany dzięki pomocy finansowej Prezydenta Miasta Legnicy i dofinansowaniu ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. Głównym sponsorem nagród w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej jest KGHM Polska Miedź S.A.

Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button