Galeria SztukiKultura

Koreanka Youjin Um z nagrodą główną Festiwalu SREBRO

Za nami ceremonia wręczenia nagród w 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Jakość”, który jest najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO. Po najwyższy laur – Grand Prix Konkursu – sięgnęła południowokoreańska artystka Youjin Um, uhonorowana za misternie wykonane srebrne brosze. To nie tylko dosłowna interpretacja tematu „Jakość”, ale też nowoczesna odsłona biżuterii z filigranu.

Po drugą nagrodę sięgnęła Iris Hummer z Austrii. Jej pełniący funkcję megafonu bądź teleskopu pierścień przypomina związek biżuterii ze zmysłami. Na podium (trzecie miejsce – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy) – stanęła też Susanne Hammer (Austria/ Niemcy). Jurorów ujął skonstruowany ze stalowych i srebrnych rur naszyjnik. Precyzyjnie układające się elementy obiektu przesuwają się pod wpływem ruchów ciała noszącego.

Wśród nagród znalazło się – mające szczególny i symboliczny wymiar – 5 kilogramów srebra, podarowane przez KGHM S.A. Laureaci otrzymali także nagrody finansowe o łącznej wartości 40.000 zł, kilogram bursztynu od Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz liczne wyróżnienia.

Nagrodą Galerii Sztuki uhonorowany został rozbudowany, wieloczęściowy i konceptualny projekt Christiny Karababy z Grecji. Artystka wykorzystała druk 3D do zaprezentowania wypowiedzi projektantów biżuterii, którzy opowiedzieli jej, czym jest dla nich sztuka.

Z kolei Srebrna Ostroga – nagroda specjalna organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej – powędrowała do polskiego złotnika, Tadeusza Jaśkowiaka, laureata Grand Prix Konkursu w 2021 roku. „Diamentowe” naboje są komentarzem do bieżących wydarzeń, przywołując także ogólnoludzkie, pacyfistyczne konotacje.

Sobotni wieczór w Legnicy przyniósł dużo radości Magdalenie Szadkowskiej, której przypadło aż pięć nagród. W sobotni wieczór uhonorowany został też Arek Wolski, Sharareh Aghaei (Iran/ Niemcy),Marcin Bogusław iTeresa Dantas (Portugalia).

Pełen wykaz nagród znajduje się poniżej.

Na pokonkursowej, głównej wystawie Festiwalu znajdują się prace 40 zakwalifikowanych artystów z 16 krajów. Pozostałe (niezakwalifikowane) prace trafiły na tradycyjny pokaz pt. Holownia. To – oczywiście – nie jedyne ekspozycje Legnickiego Festiwalu SREBRO. W programie tegorocznego „Srebra” znalazły się trzy pokazy indywidualne. W „Sylwetki Twórców” przybliżyły twórczości Jolanty Gazdy i Kirsten Plank (Niemcy), debiutancki pokaz Patryka Cabana. W Legnicy poznać też można realizacje studentów i wykładowców z Pracowni Metalu i Biżuterii działającej na Wydziale Sztuki i Rzemiosła na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia) oraz z Pracowni Biżuterii i Kowalstwa na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie (Estonia). Za zwiedzających czekają także prezentacje zbiorowe Extranalities i Sympozjum Biżuterii Współczesnej Tokio, a także Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej (zbiory Galerii Sztuki w Legnicy). Pełen program Festiwalu znajduje się tutaj.

Wystawy Legnickiego Festiwalu SREBRO będą dostępne do czerwca, a wystawę pokonkursową w Galerii Sztuki oglądać będzie można do 16 lipca. Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button