Basia Bańda – Mam dobre przeczucia. Nowa wystawa w Galerii Sztuki
Wystawa Basi Bańdy to spotkanie ze sztuką, będącą antidotum na bolączki i okrucieństwo świata. Artystka nazywa roboczo swe nieduże cykle prac „Witaminami”. Na wystawie zobaczymy też m.in. akwarele „Na obniżenie ciśnienia”.
W twórczości Bańdy zawsze ważną rolę odgrywała cielesność, która dotyczyła hybrydalnych form roślinno-ludzko-zwierzęcych. Jej twórczość koncentrowała się wokół problematyki ciała, seksualności, a także podświadomych lęków i emocji związanych z tą sferą. Prace Bańdy utrzymane są w typowo kobiecej kolorystyce – przeważnie różach, brązach i szarościach, przywołując skojarzenia zarówno z cielesnością, jak i niewinnością i naiwnością.
Obecnie porusza się na terenie abstrakcji, gustując w delikatnych formach i różowych barwach. Autorka od lat posługuje się barwną plamą, której używa, by zobrazować spotykające ją wydarzenia i doświadczenia.
Ze względu na opresyjną sytuację, którą spowodowała pandemia, Basia Bańda rozpoczęła w 2020 roku realizację cyklu akwarel „obniżających ciśnienie”. Każda z prac motywowana jest innym doświadczeniem – własnym odczuwaniem czasu izolacji, niezgodą na decyzje polityczne czy zderzeniem z niedogodnościami dnia codziennego. Terapeutyczna moc prezentowanych obrazów i żywych kolorów ma oddziaływać pozytywnie także na odbiorców sztuki.
Marta Gendera
Przez ponad 15 lat obecności w sztuce artystka idzie swoją drogą, nie zwracając uwagi na doraźności i trendy, uwodząc introwertyczną opowieścią, która wydaje się jednak uniwersalnie czytelna. Jest to bowiem malarstwo (a także rysunek, kolaż, obiekt, fotografia) od samego początku będące jednocześnie koncepcją i emocją, wolnością i pełną kontrolą, przypadkiem i perfekcyjnym założeniem. Bardzo osobiste a jednocześnie głęboko zanurzone w historii sztuki. Bańda przyzwyczaiła nas, że w jej twórczości nic nie jest na stałe. Najnowsze prace stanowią połączenie miękkich, rozlewających się form z precyzyjnie namalowanymi figurami geometrycznymi. Ten krótki, pobieżny przecież opis ma być tylko wprowadzeniem do tej sztuki, jednocześnie dekoracyjnej, ale głęboko przemyślanej i czasem wprost, czasem w bardzo zawoalowany sposób odnoszącej się do przeszłości malarstwa. Dającej przyjemność w percepcji, jednocześnie wielowarstwowej i niejednoznacznej.
Wojciech Kozłowski
Basia Bańda
ur. 1980. Studia na ASP w Poznaniu na kierunku Malarstwo. Dyplom w 2006 roku w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego., gdzie pracuje od 2008 roku. W 2018 uzyskała tytuł doktora na ASP w Katowicach. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i zagranicą, m.in. w Bunkrze Sztuki w Krakowie, w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii Zachęta w Warszawie czy w BWA w Zielonej Górze. Prace w kolekcjach państwowych i prywatnych. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuję się malarstwem, obiektem, rysunkiem i kolażem.