KulturaMuzeum Miedzi

Obejrzyj wystawę “Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki”

W styczniu 2023 r. mija 125 lat od powstania zakładu energetycznego w Legnicy (wówczas niemiecki Electricitäts Werke Liegnitz, w skrócie E.W.L.). Z tej okazji Muzeum Miedzi w Legnicy oraz legnicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. Emila Oziębły przygotowali wystawę czasową poświęconą dziejom legnickiej energetyki. Wsparcia tej inicjatywie udzieliło przedsiębiorstwo TAURON Dystrybucja S.A., które zostało mecenasem wystawy.

Otwarcie wystawy odbyło się się w piątek 20 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00 w gmachu głównym muzeum. Poprzedziła je jednak wyjątkowa uroczystość, jaką była bez wątpienia uroczysta gala, której organizatorem jest legnicki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W trakcie tego spotkania próbowano podsumować działalność legnickiej energetyki oraz wręczono pamiątkowe odznaczenia i statuetki, a także zostały wygłoszone przemówienia dotyczące zarówno historii oraz przyszłości energetyki.

Wystawa pt. Moc dla miasta. Historia legnickiej energetyki przybliża wieloletnią działalność legnickiego przedsiębiorstwa energetycznego, zaczynając od niemieckiego Electricitäts Werke Liegnitz, przechodząc następnie do energetyki czasów powojennych, skupiając się na jej pracownikach i wybranych momentach bogatej historii. Zasygnalizowana została na niej również współczesność tworzona dzisiaj pod znakiem firmowym TAURON Dystrybucja S.A. Z drugiej strony wystawa opowiada o rozwoju technologicznym branży energetycznej, ewolucji narzędzi pracy, co obrazują zgromadzone dawne i obecne urządzenia oraz przyrządy. Wpisują się one doskonale w skomplikowaną historię ziemi legnickiej, jako przedmioty służące zarówno Niemcom, jak i Polakom. W narracji ekspozycji nie zabraknie też wątku radzieckiego, gdyż po pierwsze to wojska „Wielkiego Brata” zarządzały tutejszą elektrownią w latach 1945-1947, a następnie przez kilkadziesiąt lat korzystały z usług Zakładu Energetycznego Legnica.

Na kilku salach ekspozycyjnych znajdujących się na pierwszym piętrze pałacowej części muzeum od ul. Partyzantów zgromadzone zostały obiekty pochodzące ze zbiorów legnickiego SEP-u, lokalnego oddziału Tauron, OP NSZZ „Solidarność” TAURON Kraków Oddział w Legnicy,z kolekcji Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu oraz Muzeum Miedzi, a także wielu osób prywatnych – legnickich kolekcjonerów, ale także byłych i obecnych pracowników energetyki.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button