KulturaMuzeum Miedzi

60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy. W piątek wernisaż wystawy jubileuszowej

Muzeum Miedzi zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy “60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy”. Odbędzie się on w piątek 18 listopada o godz. 17 w salach w Akademii Rycerskiej.

Pierwsza w zbiorach była siedemnastowieczna metalowa skrzynia i armatka-wiwatówka, która obwieszczała radosne święta. Obydwa przedmioty ofiarowali legniczanie, którzy czuli, że miejsce tych przedmiotów jest w muzeum. Dziś Muzeum Miedzi świętuje sześćdziesięciolecie powstania, a jego magazyny wypełniają cenne przedmioty, gromadzone z myślą o kolejnych pokoleniach. Są one świadectwem ludzkiego talentu, umiejętności, stylu życia, zainteresowań czy wiedzy. W księgach muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, a księgozbiór liczy 14 tysięcy tytułów. Część tych rzeczy będzie można podziwiać podczas jubileuszowej wystawy „60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy”, której wernisaż odbędzie się 18 listopada o godz. 17 w salach Akademii Rycerskiej.

Utworzone w 1962 r. legnickie muzeum pełni dwie funkcje. Jest jednym z niewielu na świecie specjalistycznych placówek, które przechowują zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi. Jednocześnie dokumentuje historię Legnicy i regionu od pradziejów po współczesność.

Jubileuszowa ekspozycja to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak różnorodne kolekcje znajdują się w zbiorach: od minerałów, pamiątek z epoki neolitu, po przemysł i sztukę z przełomu XIX i XX wieku, historię Legnicy oraz współczesność. Będą zatem eksponaty przygotowane przez wszystkie istniejące w muzeum działy: Dział Archeologii, Dział Historii, Dział Sztuki, Dział Historii Górnictwa i Hutnictwa Miedzi. Część okazów zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Poprzez przedmioty, dokumenty, dzieła sztuki opowiedziana zostanie historia Muzeum Miedzi, ale powstanie także opowieść o dziejach Legnicy.

Wśród prezentowanych przedmiotów zobaczymy na przykład obrazy przedwojennych legnickich malarzy, choćby Teodora Blätterbauera i Waltera Bayera. Pokazana zostanie biżuteria, medale, numizmaty, w tym np. złoty floren księcia Wacława I z legnickiej mennicy datowany na III ćw. XIV w. Zwiedzający zobaczą meble ze słynnego radzieckiego Domu Prijoma, mapy dawnej Legnicy, szkicownik z lat 40. XIX w. z motywami legnickimi, ale również pierwsze świadectwa polskiej obecności w Lignicy: biało-czerwoną opaskę urzędników miejskich i akt przyjazdu pierwszych jednostek administracji polskiej do miasta Lignicy w 1945 r., pojawią się też także ciekawostki jak np. przedwojenny dystrybutor paliwa.

Dział Archeologii zrekonstruował grób z czasów kultury unietyckiej i przestawi liczne zabytki odkryte na Zamku Piastowskiego w Legnicy. Natomiast dział dokumentujący dzieje zagłębia miedziowego przygotował obiekty dotyczące dawnych i obecnych zakładów górniczych i hutniczych i minerały pochodzące z kilku kontynentów. Zaprezentuje także m.in. unikatową księgę matrykularną Bractwa Najśw. Serca Pana Jezusa w Miedziance z 1725 r. i… katodę z trzymilionowej tony miedzi wyprodukowanej Hucie Miedzi „Legnica” w 2003 r.

Zapraszamy. Wystawa potrwa do maja 2023 r.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button