- REKLAMA -
KulturaMuzeum Miedzi

Muzeum Miedzi będzie współtworzyć Bibliotekę Cyfrową Zagłębia Miedziowego

Legnickie Muzeum Miedzi będzie współtworzyć Bibliotekę Cyfrową Zagłębia Miedziowego. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi, oraz przedstawiciele Muzeum Historycznego w Lubinie: dyrektor Marek Zawadka i Justyna Karlińska, kierownik Działu Dokumentacji Życia Społecznego Zagłębia Miedziowego.

Pomysł stworzenia Biblioteki Cyfrowej Zagłębia Miedziowego udało się zrealizować w lipcu 2020 roku, gdy w Muzeum Historycznym w Lubinie powstał Dział Dokumentacji Życia Społecznego Zagłębia Miedziowego. Imperatywem do stworzenia takiego miejsca była potrzeba zebrania w jednym miejscu kopii cyfrowych rozproszonych materiałów, zarówno archiwalnych jak i dokumentów współczesnych, ważnych dla naszego regionu.

BCZM to miejsce, w którym udostępnione są zdigitalizowane obiekty z zasobów własnych Muzeum Historycznego w Lubinie, obiekty przekazane zarówno przez instytucje zewnętrzne oraz osoby prywatne. Wśród zasobów znajdziemy bogate kolekcje dokumentujące m. in. Zbrodnię Lubińską – to książki, podcasty, katalogi czy grafiki.

Pomysłodawcą Biblioteki Cyfrowej Zagłębia Miedziowego jest Muzeum Historyczne w Lubinie. Z czasem do grona współtwórców dołączyli: Instytut Śląski w Opolu, Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie, Stowarzyszenie „Lubin i okolice”, Centrum Innowacji Audiowizualnych w Lubinie, Zagłębie Lubin S.A., Centrum Kultury „Muza” oraz Stowarzyszenie „Towarzystwo Ziemi Polkowickiej”. Teraz do współtworzenia tego cyfrowego projektu dołączyło także Muzeum Miedzi w Legnicy.

biblioteka cyfrowe
Fot. Muzeum Miedzi w Legnicy | Na zdjęciu: Marek Zawadka – dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie z Marcinem Makuchem – dyrektorem Muzeum Miedzi w Legnicy.
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button