AktualnościOstrzeżenia meteorologiczne

Upalna sobota na Dolnym Śląsku. Ostrzeżenie meteorologiczne

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na obszarze Dolnego Śląska, w tym także w powiecie legnickim, spodziewać się można jutro upałów, z temperaturą maksymalną nawet do 32 stopni Celsjusza.

Meteorolodzy z IMGW-PIB prognozują upały dla wielu obszarów, w tym także Dolnego Śląska. W przypadku Legnicy i powiatu legnickiego przewiduje się upały z temperaturą maksymalną w sobotę od 30° C do 32° C. Ostrzeżenie oznaczone jest jako 1 stopnia i aktualne będzie w sobotę w godzinach od 12.00 do 19.30.

Takie warunki atmosferyczne mogą być szczególnie groźne dla osób starszych, chorych na nadciśnienie, cukrzycę czy też mających problem z sercem. Warto więc unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia, czyli nie wychodzić z domu w godz. 11.00-17.00, osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym (nośmy czapki i kapelusze), pić dużo wody (co najmniej 2-3 litry), spożywać lekkostrawne, niezbyt tłuste i mało obfite posiłki. Ważne jest też regularne schładzanie ciała, np. za pomocą zimnych okładów na czoło czy kark. Pamiętajmy też, by zwierzęta będące pod naszą opieką, miały zapewniony stały dostęp do wody do picia.

Zmotoryzowani powinni też pamiętać o bezwzględnym zakazie zostawiania w autach dzieci i zwierząt. Jak można wyliczyć z Kalkulatora Rozgrzanego Samochodu, opracowanego przez naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, przy temperaturze 33 stopni na dworze, auto może się rozgrzać w środku nawet do ponad 70 stopni Celcjusza. Wystarczy wtedy ok. 15 minut, by dziecko czy zwierzę doznało uszkodzeń mózgu i nerek, co może doprowadzić do ustania pracy organów wewnętrznych a tym samym śmierci.

Przy wysokich temperaturach bardzo często też szukamy ochłody w akwenach wodnych. Pamiętajmy zatem o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa nad wodą. Unikajmy kąpielisk niestrzeżonych, takich jak rzeki, stawy, wyrobiska czy żwirownie. Wybierajmy tylko takie miejsca, gdzie są ratownicy. Oczywiście unikajmy też kąpieli w wodzie po spożyciu alkoholu.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button