AktualnościLSSE

Winkelmann i Animak Kopcza z nowymi inwestycjami w LSSE

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ze wsparciem dla biznesu w regionie. Przekonały się o tym dwa kolejne przedsiębiorstwa z różnych sektorów. Tym razem dofinansowanie otrzymały Winkelmann Foundation Screw produkująca śruby fundamentowe do branży budowlanej oraz rodzinna firma w drugim pokoleniu Animak-Kopcza sp. j. J.E. Kopcza. Uroczyste wręczenie decyzji o wsparciu miało miejsce 9 lutego w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy.

– Dla Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kluczowe jest dążenie do zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska i polskiej gospodarki. Jako spółka staramy się to realizować za pomocą działania, a nie tylko słownych deklaracji. Na naszych terenach prężnie rozwijają się firmy z sektorów automotive, produkcji, nowych technologii czy spożywczej. Winkelmann Foundation Screw na co dzień wytwarza śruby fundamentowe do branży budowlanej, Animak Kopcza od 25 lat jest liderem w produkcji makaronu nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wręczyć kolejne dwie decyzje o wsparciu i to dla dwóch całkiem innych branż. Zapraszamy przedsiębiorców do skorzystania z oferty LSSE, jak widać jesteśmy otwarci na różnorodną współpracę – zaznacza Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Winkelmann Foundation Screw to spółka, która działa na rynku od października 2022 roku i zajmuje się produkcją wyrobów z metalu. Przynależy do niemieckiej spółki Winkelmann Foundation & Construction (WFC).

Nowy zakład, zlokalizowany na terenie obecnych zakładów Winkelmann Automotive w Legnicy, będzie produkował śruby fundamentowe, które mają szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Dzięki innowacyjnym procesom wytwórczym i bogatemu doświadczeniu międzynarodowego zespołu, spółka stworzyła konkurencyjny produkt do przemysłu budowlanego. Śruby fndamentowe mają zastąpić powszechnie stosowane fundamenty przy lekkich konstrukcjach budowlanych. Przeznaczone są one do wprowadzania do gruntu obciążeń zarówno poziomych, jak i pionowych, przy tym montowane są za pomocą wkrętarki, bez konieczności wykonywania wykopu. Produkt jest dedykowany konstrukcjom naziemnym, zwłaszcza osadzaniu obiektów drewnianych budowanych w technologii szkieletowej i prefabrykowanej, elementów małej architektury w tym architektury ogrodowej, a także konstrukcji pod panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz pompy ciepła. Obecnie trwa proces wyboru maszyn, wyposażenia, narzędzi oraz analiza przyszłego procesu produkcyjnego.

 – Wchodzimy na rynek z przekonaniem, że nasz wyrób nie tylko może zmienić dotychczasowe podejście do tradycyjnego procesu budowania, ale może również w znaczący sposób zminimalizować jego negatywny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Planujemy rozpocząć produkcję seryjną w drugim kwartale 2023 roku. W kolejnych latach zainwestujemy min. 30 milionów złotych, tworząc wiele nowych miejsc pracy. Z pełną odpowiedzialnością podjęliśmy decyzję o starcie produkcji śrub fundamentowych w Legnicy. Wierzymy, że produkt z lokalnego rynku stanie się częścią globalnej gospodarki – mówi Tomasz Kleszczewnik, członek zarządu Winkelmann Foundation Screw.

Animak-Kopcza sp. j. J.E. Kopcza to rodzinne przedsiębiorstwo, które na rynku funkcjonuje od 1990 roku. Spółka inwestuje w nowoczesne maszyny i urządzenia w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma na co dzień pracuje na maszynach PAVAN, światowego lidera w dziedzinie profesjonalnych urządzeń do produkcji makaronu.

– Posiadamy trzy ciągi technologiczne do makaronów typu krajanka, makaronów oryginalnie walcowanych oraz makaronów tłoczonych, czyli krótkich form. Specjalizujemy się w makaronach płaskich, takich jak tagliatelle, papardelle itp. Zaliczamy się do 5% firm na świecie, które produkują makarony w jedynej prawidłowej metodzie walcowania – pasta sfoglia. Tworzymy nietypowe, smakowe formy makaronów. Nasze makarony wyróżnia bardzo dobre wybarwienie, brak sztucznych barwników, czysta etykieta i krótki skład. Uzyskanie decyzji o wsparciu od LSSE pozwoli nam zautomatyzować newralgiczne etapy produkcyjne. Dzięki wsparciu od LSSE możemy wzmocnić naszą przewagę konkurencyjną, zwiększając wydajność, a przy tym poprawiając warunki pracy oraz znacznie podwyższając jakość oferowanych produktów – mówi Anna Kopcza, wspólniczka spółki Animak Kopcza. 

Animak Kopcza stawia na nowe technologie. Zamknięty proces produkcyjny jest w pełni skomputeryzowany, co gwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo zdrowotne wytwarzanego produktu.

Przypomnijmy, decyzje o wsparciu oferowane są przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną różnorodnym inwestorom – od światowych koncernów przez średnie firmy aż do małych i mikro- przedsiębiorców.  Departament Obsługi Przedsiębiorców Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest na co dzień do dyspozycji wszystkich zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia w ramach rządowego programu Polska Strefa Inwestycji.

=========

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – działa w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. LSSE do dziś to 82 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – ponad 20 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 7

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button