AktualnościLSSE

Współpraca LSSE z Gminą Prochowice. Powstaną mieszkania dla pracowników

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz gmina Prochowice rozpoczynają wspólne działania w powiecie legnickim, mające na celu utworzenie nowych miejsc mieszkaniowych w sąsiedztwie tworzonego Parku Przemysłowego Miękinia-Środa Śląska. Rozwój infrastruktury, w tym gospodarki mieszkaniowej, to jeden ze strategicznych planów realizowanych przez LSSE. Nowe mieszkania mają służyć m.in. przyszłym pracownikom parku przemysłowego. W tej sprawie podpisano list intencyjny w Urzędzie Gminy w Prochowicach.

Jednym z kluczowych zadań Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest dążenie do regionalnego rozwoju oraz wzrostu gospodarczego. W granicach terytorialnych Gminy Prochowice, wzdłuż drogi krajowej 94 w Prochowicach, zlokalizowana jest Podstrefa Prochowice LSSE. W związku z budową Parku Przemysłowego Miękinia-Środa Śląska oraz planowaną rozbudową drogi krajowej nr 94, pojawiła się potrzeba rozwoju terenów mieszkaniowych w najbliższej okolicy, na użytek m.in. osób zatrudnionych w pobliskich przedsiębiorstwach.

Olbrzymim wyzwaniem, przed którym stoimy, jest m.in. plan, co z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną po 2026 roku, kiedy zmienią się regulacje prawne. To nasz kolejny autorski program, żeby być przygotowanym nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale też infrastrukturalnego. Posiadamy już hektary ziemi budowlanej, którą będziemy mogli przeznaczyć pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne, a w najbliższych latach chcemy powiększać tę bazę i tym samym w przyszłości świadczyć jeszcze dodatkowe, nowe usługi. Uwzględniamy to w naszych planach strategicznych – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gmina Prochowice wstępnie zadeklarowała wolę sprzedaży przysługujących jej praw własności nieruchomości, które zostaną przedstawione Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jako oferta terenów mieszkaniowych. Sygnatariuszami listu intencyjnego dotyczącego współpracy byli: Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Mariusz Kędziora, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Inwestycji, prokurent LSSE oraz Alicja Sielicka, burmistrz Miasta i Gminy Prochowice. W spotkaniu uczestniczył również Adam Babuśka, starosta Powiatu Legnickiego.

Dziś rozpoczynamy nowy projekt infrastrukturalny. Gmina Prochowice proponuje na sprzedaż bardzo atrakcyjne tereny mieszkaniowe. Jestem pewna, że będą się cieszyć zainteresowaniem przyszłych mieszkańców. To ok. 2 ha ziemi położone w urokliwym miejscu, w północno-zachodniej części gminy. Już wkrótce może się okazać, że pojawi się nowoczesne osiedle, które przyciągnie nowych użytkowników, np. potencjalnych pracowników parku przemysłowego tworzonego przez LSSE. To również duża szansa na dalszy rozwój dla naszej gminy – zaznacza Alicja Sielicka, burmistrz Miasta i Gminy Prochowice.

Budowany Park Przemysłowy Miękinia-Środa Śląska ma być jednym z największych w Polsce i docelowo zajmie ponad 400 ha. Zgromadzi firmy, centra biznesowe oraz placówki naukowo-badawcze, wspierające rozwój nowych technologii i przedsiębiorczości. Położenie blisko autostrady A4 oraz Wrocławia zapewnia ogromną atrakcyjność inwestycyjną. W pobliżu znajduje się również ponad 30 uczelni wyższych i działa międzynarodowy port lotniczy, którego obecna przepustowość pasażerska to 4,5 mln, a plany rozbudowy terminala są do około 10 mln.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gmina Prochowice i Powiat Legnicki ściśle współpracują na rzecz postępu gospodarczego w ramach Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego LSSE. Dzięki wymianie doświadczeń i przychylności Legnickiej Strefy wobec samorządowców oraz instytucji okołobiznesowych, już dzisiaj możemy przewidzieć pozytywne skutki wspólnych działań. LSSE patrzy w przyszłość, a gminy powiatu się rozwijają. To kierunek, w którym chcemy zmierzać – dodaje Adam Babuśka, starosta Powiatu Legnickiego, przewodniczący Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego LSSE. 

Tereny wokół tworzonego Parku Przemysłowego Miękinia-Środa Śląska docenili globalni inwestorzy, a wielkie inwestycje są też szansą rozwoju dla małych i mikroprzedsiębiorców z regionu. W Świętem na 30-hektarowym terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w maju 2023 roku otwarto najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład PepsiCo w Europie. Fabryka ma zatrudnić 450 nowych pracowników. Ta ponad miliardowa inwestycja, bazująca na technologiach przyszłości, jest realizowana etapami do 2025 roku.

Inwestycję o wartości blisko 20 mld zł zapowiedział również amerykański gigant technologiczny – Intel. Na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w podstrefach Miękinia oraz Środa Śląska planowana jest budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, która ma być największą inwestycją w wolnej Polsce oraz ponad 25-letniej działalności Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

========= 

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – działa w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. LSSE do dziś to 88 inwestorów z wielu zakątków świata, 1,5 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – ponad 20 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button