AktualnościLSSE

Megainwestycja w LSSE. Intel zainwestuje u nas blisko 20 mld zł

Megainwestycja w LSSE. Amerykańska firma Intel zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji odpowiadały za merytoryczną obsługę inwestycji, która otwiera nowy rozdział w historii polskiego przemysłu. Premier RP Mateusz Morawiecki i CEO Intel Corporation Pat Gelsinger zainicjowali dziś we Wrocławiu największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w historii Polski.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników Intela to największa inwestycja branży high-tech w tym regionie Europy. Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną.

To największa inwestycja greenfield w Polsce, zdecydowanie warto się było o nią starać. Wizja rozwoju tego przedsięwzięcia jest naprawdę imponująca i daje ogromną satysfakcję. Cieszę się, że będzie ona zakotwiczona właśnie w Polsce. To inwestycja, która zapewnia bezpieczeństwo, jest wyraźnym znakiem transatlantyckiej współpracy, ale również znacząco wpływa na rozwój przemysłu. Dodajemy dziś nie cegiełkę, a potężny filar do rozwoju technologicznego przy wspólnych działaniach z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi. Zrobimy wszystko, żeby amerykańscy inwestorzy dobrze czuli się w Polsce

– powiedział podczas piątkowej konferencji premier RP, Mateusz Morawiecki.

Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Całe przedsięwzięcie – działalność inwestora oraz jego kooperantów – wygeneruje co najmniej 10 tys. nowych miejsc pracy i stanie się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski.

Polska jest już miejscem działalności firmy Intel, a położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z zakładami produkcyjnymi firmy w Niemczech i Irlandii. To rozwiązanie jest bardzo konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu do innych lokalizacji produkcyjnych w ujęciu globalnym, oferuje przy tym duży potencjał związany z bazą utalentowanych pracowników, którym będziemy pomagać w rozwoju

– dodał podczas swojego wystąpienia we Wrocławiu Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intel Corporation.

Fabryka Intela powstająca na niemal 300-hektarowej działce to również największa inwestycja w ponad 25-letniej działalności Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Blisko dwuletni proces poszukiwania najlepszego miejsca do inwestowania przez firmę Intel w Polsce dobiegł końca. Był to również czas intensywnej pracy zespołu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nad tym, aby przekonać amerykańskiego giganta do realizacji tej spektakularnej inwestycji na terenie objętym granicami strefowymi. Nieco ponad dwa tygodnie temu, w Świętem k. Środy Śląskiej miało miejsce otwarcie fabryki PepsiCo, najbardziej zrównoważonego środowiskowo zakładu w Europie, produkującego przekąski, które mają być dostarczane na 20 europejskich rynków. Teraz ponownie otrzymaliśmy dowód na to, że tereny LSSE są doskonałym miejscem do rozwoju nie tylko małego biznesu, ale również potężnych globalnych przedsięwzięć. Jesteśmy dumni z kolejnej ogromnej inwestycji, tym razem we współpracy z firmą Intel, jednym z prekursorów technologii w Dolinie Krzemowej

– mówi Przemysław Bożek, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

ARP S.A. i PAIH, wspierane przez Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, były zaangażowane w pozyskanie projektu Intela dla Polski już od 2021 roku. Polska konkurowała o lokowanie inwestycji z kilkoma innymi krajami. Spółki wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji pomagały amerykańskiej firmie na każdym etapie prac przygotowawczych do inwestycji, a we współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną brały udział w przygotowaniu oferty i prezentacji terenów inwestycyjnych.

Fabryka Intela to coś więcej niż tylko kolejna inwestycja. To projekt, który może być impulsem do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki – otwarcie nowego rozdziału w historii naszego przemysłu. Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu dołożyła wszelkich starań, by nie wypuścić tej szansy z rąk

– podkreśla Krzysztof Michalski, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Inwestycja Intela włącza polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku. Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej – od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery.

Przedsięwzięcie Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Unia Europejska zamierza do końca 2030 roku zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników do 20%. Inwestycja Intela będzie jednym z kluczowych ruchów, które pozwolą ten cel osiągnąć.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button