AktualnościLSSE

Jubileusz 25-lecia działalności LSSE. Kierunek nowe technologie

Blisko 80 inwestorów z wielu zakątków świata, realizujących projekty warte ponad 12 mld zł. Dzięki inwestycjom zlokalizowanym na 1,4 tys. ha, zatrudnienie znalazło blisko 20 tys. osób. To liczbowe podsumowanie 25 lat działalności Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która we wtorek, 8 listopada, świętowała swój jubileusz i realizuje nową strategię otwarcia na nowoczesne technologie. Podczas jubileuszowej konferencji prasowej podpisano porozumienie o utworzeniu nowego parku przemysłowego pomiędzy LSSE, Agencją Rozwoju Przemysłu i samorządami.

W ciągu 25 lat powierzchnia terenów należących do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwiększyła się prawie czterokrotnie! W 1997 r. wynosiła 381,69 ha, teraz to aż 1361 ha. W tym czasie liczba podstref z 3 urosła do 18, wydano blisko 200 zezwoleń i decyzji wspierających biznes, dzięki którym przedsiębiorcy zainwestowali ponad 12 mld zł. Samo zatrudnienie w firmach strefowych wynosi blisko 20 tys. osób. W LSSE zainwestowało aż 77 podmiotów. To przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. automotive, spożywcze, chemiczne, techniki grzewcze, a wśród nich znane koncerny m.in. Volkswagen Motor Polska, Viessmann, Brose Sitech, Winkelmann, czy BASF. Obecnie trwają mocno zaawansowane prace budowlane, związane z ponad miliardową inwestycją w Środzie Śląskiej – zakładem globalnego potentata PepsiCo.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko szansa na rozwój dla dużego biznesu, ale także dla mniejszych przedsiębiorców. Już od dobrych kilku lat obowiązuje zasada – cała Polska wielką strefą inwestycyjną. W związku z tym, zwolnienia podatkowe można uzyskać na dowolnie wybranym terenie, również nieobjętym granicami strefy. Prostsze zasady i bardziej dostępna pomoc ułatwia inwestowanie. Cieszę się, że w budowie zdrowej i trwałej polityki inwestycyjnej naszego kraju ma swój udział również Legnicka Strefa – mówi Grzegorz Piechowiak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Inwestycji Zagranicznych.

LSSE to nie tylko działalność związana stricte z obszarem inwestycyjnym. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem trzech klastrów: Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego oraz Dolnośląskiego Klastra Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley. Aktywnie uczestniczy także w działalności Dolnośląskiego Klastra Lotniczego, który utworzono m.in. z jej inicjatywy. Klastry powstały w celu łączenia potencjału gospodarczego i naukowego, tworząc fundament do współpracy dla szkół, inwestorów, samorządów oraz instytucji okołobiznesowych.

Bez współpracy nauki oraz biznesu nie będzie nowoczesnej, gruntownej edukacji i wsparcia rynku pracy. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego bardzo mocno angażujemy się w łączenie nauki z biznesem, by nie były to odrębne światy. Pracodawcy nie tylko szukają ludzi z otwartymi umysłami, kreatywnych i z umiejętnościami szybkiego dostosowania się. Coraz częściej potrzebują specjalistów w bardzo wąskich i konkretnych dziedzinach. Dobrze, że do tego łańcucha współpracy włącza się Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – mówi Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Funkcjonowania Instytutów Badawczych.

Fabryka nanosatelitów, elektromobilność i projekty związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych – to zaledwie wycinek nowych aktywności Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rozumiemy nowe technologie i wiemy, że bez rozwoju nie ma przełomowych zmian. Uczestniczymy w nich, wspieramy i pomagamy, dlatego przygotowaliśmy konkretne wsparcia dla branży związanej z nowymi technologiami. Możemy zaproponować potencjalnym inwestorom nawet 45% ulgi w podatku CIT/PIT w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi. Ulga ta jest dostępna na 10 lat w przypadku inwestycji na jakimkolwiek terenie, a wydłuża się do 15 lat w przypadku terenu objętego przywilejami strefowymi. Śmiało możemy powiedzieć, że warto u nas inwestować, tym bardziej, że udzielamy wsparcia w całym procesie inwestycyjnym. Oprócz ulg oferujemy nowoczesne podejście do biznesu, bardzo bliskiego szkół podstawowych, branżowych, czy szkolnictwa wyższego. Wszystko po to, by kształcić mądrze i dobrze przygotowywać pracowników dla inwestorów strefowych. Opiniujemy nowe kierunki kształcenia, które dotykają nowych technologii – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od lat na naszym terenie niezmiennie dominują dwa trendy. Pierwszy z nich to zainteresowanie terenami pod konkretną branżę np. automotive, a drugi to tzw. trend narodowościowy – wokół inwestora z konkretnego kraju gromadzą się inne firmy. My próbujemy zaszczepić inny kierunek związany z nowymi technologiami. Np. w Środzie Śląskiej PepsiCo buduje najnowocześniejszy w Europie i proekologiczny zakład przekąsek. Za nami również wiele działań związanych z sektorem kosmicznym, energii przyszłości czy elektromobilności. Myślę, że kierunek „nowe technologie” będzie w następnych latach dominował. Świadczyć o tym mogą chociażby nasze negocjacje z kolejnymi inwestorami, w tym jednym światowym koncernem – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowy park przemysłowy

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz samorządy podpisały porozumienie o współpracy przy utworzeniu nowego parku przemysłowego.

Wspieramy rozwój polskiego przemysłu i dbamy o jego innowacyjność. Nowe tereny wokół Głogowa to doskonałe miejsca, gdzie wspólnie z partnerami możemy przygotować park przemysłowy, nie tylko w świetnej lokalizacji, ale także z bardzo dobrą infrastrukturą techniczną. Mamy duże doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz w tworzeniu i prowadzeniu parków przemysłowych. To potencjalnie nowe miejsca pracy i inwestycje, a także szansa na odwrócenie niekorzystnego trendu migracyjnego – zauważa Łukasz Gałczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Porozumienie, oprócz LSSE i ARP, podpisali również samorządowcy z Miasta Głogów, Gminy Głogów oraz Gminy Kotla.

Zielony transport publiczny

Legnica, Głogów i Bolesławiec otrzymają dofinansowania na rozwój autobusowego transportu elektrycznego. Dotacje oraz pożyczka udzielone z programu „Zielony Transport Publiczny” pozwolą na zakupienie autobusów elektrycznych w celu obniżenia wykorzystania paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym, zbudowanie stacji ładowania oraz utworzenie profesjonalnych zespołów pracowników technicznych.

Dzięki temu przedsięwzięciu jakość miejskiego powietrza ma ulec poprawie, ograniczając emisje tlenków azotu oraz pyłów. Obok waloru antysmogowego, decyzja ta niesie za sobą także redukcję poziomu hałasu drogowego.

W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli: Ireneusz Zyska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Artur Michalski – Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Tadeusz Krzakowski – Prezydent Legnicy, Piotr Roman – Prezydent Bolesławca, Rafael Rokaszewicz – Prezydent Głogowa.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button