- REKLAMA -
Kryminałki

Ukradł auto i spowodował nim wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Lubinie akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi K. – sprawcy dokonania kradzieży z włamaniem i zaboru na terenie Republiki Federalnej Niemiec samochodu osobowego marki Audi SQ7 o wartości ponad 350.000 złotych, którym kierując, bezpośrednio po kradzieży, w dniu 22 listopada 2021 roku na drodze wojewódzkiej nr 331 pomiędzy miejscowościami Parchów i Polkowice, potrącił pracownika firmy wykonującej roboty drogowe, który wskutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

Do potrącenia pokrzywdzonego doszło w czasie kierowania przez oskarżonego samochodem z prędkością 90 km/h, przy ograniczeniu w tym miejscu na drodze prędkości do 40 km/h. Podczas manewru omijania, oskarżony zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na pobocze, gdzie potrącił stojącego tam pokrzywdzonego i zatrzymał się po uderzeniu w drzewo, po czym wydostał się z rozbitego pojazdu i pieszo zbiegł z miejsca zdarzenia. Został on zatrzymany przez Policję w dniu 25 listopada 2021 roku we Wrocławiu, gdzie ukrywał się przed organami ścigania.

W czasie zdarzenia Łukasz K. kierował pojazdem, pomimo orzeczonego przez Sąd w 2021 roku zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 3 lata, co stanowi trzecie zarzucane mu przestępstwo. Jak ustalono w toku śledztwa, oskarżony ten uczestniczył także w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowych oraz środków odurzających, o które to czwarte przestępstwo prokurator także oskarżył wymienionego w tym postępowaniu.

Niniejszym aktem oskarżenia objęto działającego wspólnie i w porozumieniu z Łukaszem K. drugiego współsprawcę kradzieży z włamaniem i zaboru samochodu Audi SQ7 Dominika B., który po dokonaniu wyżej opisanej kradzieży samochodu pilotował innym samochodem przewóz kradzionego auta przez Łukasza K., jadąc przed nim. Po spowodowaniu przez oskarżonego Łukasza K. śmiertelnego wypadku, Łukasz B. także zbiegł z miejsca zdarzenia oraz ukrywał się we Wrocławiu. Został zatrzymany przez Policję w dniu 24 listopada 2021 roku – relacjonuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

W wyniku przeszukania w miejscu przebywania Dominika B. we Wrocławiu oraz w  użytkowanym przez niego samochodzie ujawniono znaczne ilości narkotyków w postaci: metamfetaminy, kokainy, marihuany oraz tabletek ekstazy. Stąd prokurator, oprócz kradzieży z włamaniem i zaboru samochodu na terenie Niemiec, zarzucił temu oskarżonemu także drugie przestępstwo posiadania znacznej ilości środków psychotropowych oraz substancji odurzających, czyniąc w ten sposób przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu.

Obydwaj ci oskarżeni działali w warunkach recydywy. Łukasz K. opuścił zakład karny w dniu 13 listopada 2021 roku. Ponadto niniejszym aktem oskarżenia objęte są jeszcze dwie inne osoby mające powiązania z wyżej wymienionymi oskarżonymi: Andrzej L., którego prokurator oskarżył o posiadanie substancji psychotropowej w postaci amfetaminy oraz podrobienie umowy sprzedaży samochodu i Ewelinę S., którą prokurator oskarżył o utrudnianie postępowania karnego oraz składanie  fałszywych zeznań.

Od czasu zatrzymania w niniejszej sprawie oskarżeni Łukasz K. i Dominik B. są tymczasowo aresztowani. Wobec pozostałych dwóch osób oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze. Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych w postaci pieniędzy w kwocie ponad 70.000 złotych i ponad 3.000 Euro.

Oskarżonym grożą za zarzucane im przestępstwa surowe kary pozbawienia wolności, których będzie domagał się prokurator.

Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button