AktualnościKryminałki

Handlowali narkotykami oraz tytoniem bez akcyzy. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia wobec 3 osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw związanych z nabyciem w celu dalszej odsprzedaży środków odurzających i substancji psychotropowych, obrotem tytoniem i papierosami bez akcyzy oraz nielegalnym posiadaniem broni i amunicji. Kierującemu grupą Damianowi M. oraz dwóm pozostałym mężczyznom zarzucono popełnienie łącznie 13 przestępstw.

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą posiadania znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, przygotowania do wprowadzenia ich do obrotu, uczestniczenia w obrocie znaczną ilością narkotyków, przechowywania w celu dalszej odsprzedaży oraz sprzedaży wyrobów akcyzowych nieoznaczonych znakami akcyzy, na których ciążył podatek akcyzowy w łącznej kwocie ponad 1 mln złotych. W odniesieniu do dwóch osób prokurator sformułował również zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji.

Oskarżonym za popełnione czyny grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności z uwagi na fakt uczynienia z przestępczego procederu stałego źródła dochodu.

Jak ustalono w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Legnicy, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej w jednym z garaży, usytuowanym w kompleksie garaży w Głogowie, urządzili magazyn, w którym, przechowywali narkotyki w postaci amfetaminy, metaamfetaminy i marihuany oraz tytoń bez akcyzy. Podczas czynności zrealizowanych przez funkcjonariuszy z KPP w Głogowie przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego z Wrocławia w lutym 2023 roku, funkcjonariusze ujawnili narkotyki w łącznej ilości ponad 6 kg, a także 20 worków z krajanką tytoniową o łącznej wadze 400 kg oraz 27 kartonów z opakowaniami papierosów bez znaków akcyzy – 274 600 sztuk papierosów – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Śledztwo wykazało, że przechowywane w magazynie środki odurzające oraz tytoń bez akcyzy były gromadzone w celu dalszej odsprzedaży, z której to działalności sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Dodatkowo w efekcie przeszukań samochodów należących do 2 oskarżonych, ujawniono m. in. broń palną w postaci pistoletów z magazynkami i amunicję, których posiadanie wymagało stosownego zezwolenia.

Na poczet przyszłych kar i roszczeń o naprawienie szkody, prokurator zdecydował o zabezpieczeniu od oskarżonych mienia ruchomego w postaci samochodów, zegarków i pieniędzy w łącznej kwocie około 390 tys. złotych.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button