Galeria SztukiKultura

31 Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023

15 grudnia (piątek) o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki na wernisaż 31 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, podczas którego odbędzie się ogłoszenie nazwisk Laureatów oraz wręczenie nagród.

W tym roku do Legnicy spłynęła rekordowa liczba 60 zgłoszeń zawierających aż 188 prac. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy! Spośród nadesłanych zgłoszeń jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 31 prac 21 artystów.

Lista zakwalifikowanych do wystawy:

Anna Bajon, Natalia Borczi, Hubert Dolinkiewicz, Kinga Flasza, Tobiasz Frączek, Ada Jurczak-Łowkis, Agata Knapik, Nikita Krzyżanowska, Barbara Kuchnowska, Wojciech Kucia, Mateusz Majchrzak, Dominika Makowska, Daniel Mikulski, Alicja Okrój, Katarzyna Pitek, Marta Prabucka, Justyna Rudzińska, Łukasz Sawicki, Adam Stępień, Marlena Szewczyk, Katarzyna Żugaj.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących:

16.12.2023, g. 12.00, Galeria Sztuki

Czego (nie) chcą młodzi artyści? – panel dyskusyjny

Językiem wypowiedzi malarzy jest obraz, a – jak zauważa profesor W.J.T Mitchell – obrazy podobnie jak ludzie mogą nie wiedzieć czego chcą i trzeba im pomóc to sobie przypomnieć poprzez dialog. Zapraszamy do dialogu z zaproszonymi gośćmi, m.in. J. Adamczyk, Ł. Musielak, M. Wasilewski, K. Wróbel. Będziemy rozmawiać o młodym malarstwie z malarzami i krytykami oraz Wami – odbiorcami sztuki.

12.01.2024, g. 17:00, online

CO CIESZY OKO? – dyskusja zorganizowana przez doktorantów ASP w Krakowie.

Na spotkaniu usłyszymy analizę trendów panujących w pracach prezentowanych podczas OPMM Promocje 2023. Wystawa, prezentowana w Galerii Sztuki w Legnicy, będzie osią rozmów o kondycji współczesnego malarstwa w warstwie technicznej i znaczeniowej.

18.01.2024, g. 17.00, Galeria Sztuki

Inny wymiar obrazu – warsztaty
Warsztaty malarstwa dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez Alicję Pruchniewicz, malarkę na co dzień pracującą w ASP we Wrocławiu. Podczas warsztatów skupimy się na poznawaniu nowych sposobów obrazowania, poszerzymy wiedzę na temat najnowszych praktyk współczesnych malarzy i zdobędziemy doświadczenie z różnorodnymi podłożami malarskimi. Będziemy eksperymentować z technikami malarskimi i przekraczać własne granice kreatywności poprzez odważne działania malarskie.

Obowiązują zapisy: galeria@galeria.legnica.eu lub pod nr telefonu – 535 600 599.

24.01,2024 g. 17.00, Galeria Sztuki

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie OPMM Promocje 2023


Jury tegorocznej edycji:

Justyna Adamczyk – artystka, której znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w OP ENHEIM, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku. Laureatka licznych nagród, m.in. w Promocjach. Prace prezentowała na wystawach na całym świecie, ostatnio na wystawach solowych w Openheim Wrocław i w Berlinie. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Łukasz Musielak – krytyk sztuki, filozof, wykładowca akademicki w ASP w Szczecinie na Wydziale Malarstwa, redaktor książek i autor tekstów. Współpracował z magazynami sztuki „Obieg” i „Szum”. Interesuje się teorią krytyczną i współczesnymi praktykami artystycznymi w kontekście historii awangardy.

Marek Wasilewski – artysta i autor tekstów o sztuce. Profesor na Wydziale Animacji i Intermediów UA w Poznaniu. Przez 13 lat był redaktorem naczelnym pisma artystyczno-naukowego “Zeszyty Artystyczne”, a do 2017 r. czasopisma internetowego „Czas Kultury”. Od 2017 r. dyrektor galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Kama Wróbel – kuratorka i historyczka sztuki, pedagożka i edukatorka. Dyrektorka oraz prezeska fundacji OP ENHEIM. Współrealizowała takie projekty jak: Festiwal Wysokich Temperatur, Think Tank lab Triennale, WRO Biennale Sztuki Mediów, SURVIVAL Przegląd Sztuki.

Justyna Teodorczyk – dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy. Organizatorka i kuratorka wystaw. Autorka tekstów o sztuce i programów edukacyjnych. Doktora kulturoznawstwa. Animatorka, menedżerka i teoretyczka kultury.


Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza absolwentów wyższych uczelni artystycznych do wzięcia udziału w 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2023, który jest organizowany od 1991 roku. To jeden z najstarszych tego typu konkursów w Polsce. W Przeglądzie mogą uczestniczyć absolwenci krajowych wyższych uczelni, którzy uzyskali dyplom magisterski w latach 2022 i 2023 r., dotychczas nie brali w nim udziału i nie przekroczyli 35 roku życia.

Celem PROMOCJI jest zarówno wsparcie młodych artystów na początku ich drogi twórczej, jak i prezentacja oraz dokumentacja ich poszukiwań twórczych, a także ukazanie szerokiego spektrum najciekawszych zjawisk, trendów i kierunków rozwoju współczesnego malarstwa polskiego. Dzięki Przeglądowi młodzi artyści mają szansę na zaistnienie na rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w polskiej sztuce. Główną nagrodę w Przeglądzie stanowi wystawa indywidualna laureata wraz z katalogiem, realizowana w następnym roku kalendarzowym.

Dotychczas w OPMM PROMOCJE nagrodą główną uhonorowano trzydzieści sześć osób. Sześć razy przyznano tytuł ex aequo. Dla wielu z nich uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przepustką do udziału w dojrzałym środowisku twórczym – nie tylko jako formalne wyróżnienie, ale też w warstwie symbolicznej, dodając wiary w siebie, wewnętrznej siły i motywacji do dalszego rozwoju. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki. Wśród laureatów PROMOCJI z ubiegłych lat są znani dziś artyści: Julia Cyryło, Dominik Lejman, Ivo Nikić.

 

Komunikat dla przyszłych absolwentów z lat 2024 i 2025

Ustawa o ochronie danych osobowych uniemożliwia niektórym dziekanatom udostępnianie organizatorowi Promocji danych osobowo-adresowych absolwentów uczelni. W związku z tym osoby wstępnie zainteresowane udziałem w konkursie w przyszłym roku (w następnej 32. edycji) prosimy o przesłanie swoich danych pocztą elektroniczną na adres e-mailowy: promocje@galeria.legnica.eu

Do pobrania:

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button