AktualnościRada Miasta Legnicy

Wzrosną stawki podatków od nieruchomości w Legnicy

Podczas sesji Rady Miejskiej Legnicy, zapadły kluczowe decyzje dotyczące kształtowania budżetu miasta na przyszły rok. Jednym z istotnych aspektów dzisiejszego posiedzenia było przyjęcie stawek podatków od nieruchomości, będących jednym z głównych źródeł dochodu własnego gminy.

Podczas sesji uchwalono, że podatek od lokali mieszkalnych w 2024 roku wyniesie 0,95 zł za metr kwadratowy, co oznacza wzrost o 6 groszy w porównaniu do bieżącego roku, gdzie stawka ta wynosiła 0,89 zł na metr kwadratowy. Dla zobrazowania sytuacji właściciel 50- metrowego mieszkania w związku ze zmianą zapłaci miesięcznie o 54 grosze więcej niż dotychczas. Również istotna jest stawka podatku od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej, która została ustalona na poziomie 30 zł za metr kwadratowy.

Dodatkowo przyjęte stawki podatków od nieruchomości to:

  • Budynki ze świadczeniami zdrowotnymi: 5,87 zł za metr kwadratowy,
  • Budynki pozostałe: 11,17 zł za metr kwadratowy,
  • Budowle: 00,2% wartości,
  • Grunty z działalnością gospodarczą: 1,34 zł za metr kwadratowy,
  • Grunty pozostałe: 0,61 zł za metr kwadratowy,
  • Grunty pod wodami: 6,66 zł za metr kwadratowy.

Warto podkreślić, że przyjęte stawki podatkowe w Legnicy pozostają konkurencyjne w porównaniu do innych miejscowości w regionie. W Wałbrzychu, Lubinie, Miłkowicach, Kunicach, Głogowie, Kątach Wrocławskich czy Jeleniej Górze stawka podatku od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 33,10 zł za metr kwadratowy. Tak więc stawka w Legnicy uchwalona przez Radę Miejską Legnicy jest najniższą w regionie. Jednak decyzja legnickich radnych skutkuje zmniejszeniem dochodów o 5 mln zł w porównaniu z pierwotną propozycją.

I tak planowane dochody z podatku od nieruchomości w 2024 roku osiągną poziom około 100 mln zł. Ta kwota stanowi istotny element budżetu, który ma wpływ na rozwój miasta.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button