AktualnościKGHM

Giełda Wynalazczości KGHM. Miedziowa spółka czeka na pomysły pracowników

Nowe rozwiązania techniczne, usprawnienia technologii, projekty modernizacyjne – w KGHM rozpoczyna się kolejna edycja Giełdy Wynalazczości, wyjątkowego programu dla pracowników miedziowej spółki. Pomysły na wynalazki można zgłaszać cały rok, jednak zgłoszenia z Giełdy mogą być dodatkowo gratyfikowane. Najlepsze, z poprzednich edycji, już zostały zastosowane w oddziałach KGHM.

KGHM czeka na zgłoszenia projektów o charakterze technicznym lub techniczno-organizacyjnym w obszarze technologii, ale również w zakresie środowiska pracy, w szczególności poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.

– Załoga miedziowej spółki to ludzie niezwykle pomysłowi i bardzo zaangażowani w swoją pracę. Liczę więc na znakomitą frekwencję i zgłoszenia w czasie trwania Giełdy Wynalazczości. Naprawdę warto dzielić się wiedzą a przy tym jednocześnie usprawniać swoje miejsce pracy

– mówi Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych, p.o. wiceprezesa zarządu ds. rozwoju.

Udział w Giełdzie Wynalazczości jest niezwykle prosty. Wystarczy pobrać arkusz zgłoszenia projektu dostępny w intranecie, wypełnić i przekazać do osoby odpowiedzialnej w oddziale lub centrali miedziowej spółki.

Pracownicy KGHM do tej pory bardzo licznie brali udział w poprzednich edycjach Giełdy Wynalazczości. Część projektów już funkcjonuje w kopalniach i hutach oraz w pozostałych oddziałach miedziowego giganta.

Jednym z takich przykładów jest projekt „Urządzenie do prostowania i cięcia gwoździ startowych”. Pomysł pracownika jest stosowany w Hucie Miedzi Cedynia. Instalacja, napędzana siłą mięśni, rozwija zwoje drutów, prostuje i tnie za pomocą noży tam zamontowanych. Rozwiązanie jest bardzo przydatne w codziennej pracy, poprawia bezpieczeństwo i warunki BHP poprzez minimalizację wykonywania pracy fizycznej (eliminacja zagrożeń związanych z używaniem narzędzi ręcznych).

Kolejnym z takich przykładów jest montażownica do zakładania wykładzin segmentowych (popularnie zwanych modarami) w bieżniach kół linowych maszyn górniczych. Projekt został zgłoszony w Zakładach Górniczych Polkowice – Sieroszowice. Dzięki urządzeniu, zakładanie segmentowych okładzin stało się dużo mniej czaso- i pracochłonne. Wykorzystanie siłownika hydraulicznego który samoczynnie rozpiera się po wprowadzeniu do bieżni koła podnosi efektywność wymiany. Dotychczas elementy okładziny wymieniane były ręcznie przez co najmniej kilka osób i przy stosowaniu wymuszonej pozycji ciała. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to zostało zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym UPRP ze względu na spełnienie wymagań prawnych umożliwiających ochronę wzorem użytkowym.

Giełda Wynalazczości jest organizowana w KGHM nieprzerwanie od 2019 roku. W jej ramach twórcy dokonują średnio blisko 80 zgłoszeń projektów wynalazczych.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button