- REKLAMA -
Aktualności

Drugie podejście do wyłonienia wykonawcy przebudowy Teatru Letniego

Ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy Teatru Letniego w Parku Miejskim w Legnicy. Docelowo ma się w nim mieścić Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona. Oferty można składać do 3 października br.

To już drugie podejście do znalezienia wykonawcy tej inwestycji. Pierwszy przetarg unieważniono, gdyż wpłynęły do niego tylko 2 oferty i obie niestety przekraczały budżet, zaplanowany przez miasto na ten cel. Firma „Architekton” z Głogowa zaproponowała cenę ok. 37,5 mln zł., natomiast firma Rokom z Kamiennej Góry – 29, 9 mln zł. Ponieważ budżet przeznaczony na ten cel wynosił ok. 19 mln zł., zdecydowano się podzielić inwestycję na dwa etapy.

W pierwszym etapie remontowi i adaptacji zostanie poddany budynek główny, który jest najbardziej zrujnowany, łącznie z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Rozbudowa centrum w postaci budowy nowego pawilonu przewidziana jest w drugim etapie inwestycji. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2021 r.

Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, np. w wyświetlacz kulisty, lunety, interaktywne eksponaty z zakresu mechaniki, robotyki, astronomii oraz fizyki, repliki statków kosmicznych, infokioski, drukarki 3d, łaziki marsjańskie, produkty multimedialne i inne. Planowane jest nawiązanie przez Centrum współpracy z uczelniami wyższymi np. PWSZ w Legnicy, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim czy warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Przypomnijmy, że Teatr Letni jest jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów w legnickim Parku Miejskim. To budynek z bogatą przeszłością. Jego najstarsza cześć pochodzi z lat 1848-1850, natomiast całość obiektu swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej w 1928 roku, w ramach której powstał charakterystyczny portyk od strony północnej.

Obiekt służył pierwotnie jako siedziba Towarzystwa Strzeleckiego, jednak gdy doszło na strzelnicy do śmiertelnego wypadku, zamknięto Dom Strzelców a na jego miejsce utworzono Dom Koncertowy. Po rozbudowie obiekt zaczął w szerszej mierze pełnić funkcję kulturalno-rozrywkową jako tzw. “Teatr Letni”. Po wojnie budynek został przejęty przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej i przez nią użytkowany aż do roku 1993.

Po wycofaniu się Armii Radzieckiej z Polski, budynek przeszedł w ręce miasta, które to wynajęło go pod najbardziej wtedy znaną w Legnicy dyskotekę “Sunlight”, przemianowaną potem na “Colosseum”. Prywatny najemca nie wywiązywał się jednak ze swoich finansowych zobowiązań w wyniku czego miasto znowu przejęło budynek we władanie. Niestety, ze względu na olbrzymie potrzeby remontowe, nie było chętnych na dzierżawę budynku, w związku z czym obiekt z roku na rok stawał się coraz bardziej zrujnowany i popadał w zniszczenie.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button