Legnica 112Policja

Węglowi oszuści nie próżnują. Uważajmy przy zakupie opału

Zima w pełni. Większość ludzi w dalszym ciągu dokonuje zakupu węgla. Na stronach internetowych poszukują tzw. “okazji”, aby w dobrej cenie dokonać zakupu opału. Legniccy policjanci apelują aby weryfikować firmy bądź osoby oferujące sprzedaż opału i nie dać się oszukać.

Wiele osób szuka taniego węgla na zimę, aby ogrzać swoje domy. Niestety chęć kupna opału wykorzystują oszuści, którzy oferują węgiel w bardzo korzystnej cenie i obiecują szybką dostawę. W rzeczywistości to naciągacze, którzy w nielegalny sposób wzbogacają się na ludzkiej łatwowierności i krzywdzie.

W miniony piątek Komenda Miejska Policji w Legnicy została powiadomiona o dwóch oszustwach. 61-latek z Chojnowa kupił 3 tony węgla przez stronę internetową. Po przelaniu pieniędzy w kwocie ponad 5300 zł kontakt ze sprzedającym się urwał. Podobna sytuacja spotkała 42-letniego mieszkańca Legnicy, który również za pomocą Internetu zakupił ekogroszek. Po wpłaceniu na wskazany numer konta pieniędzy w kwocie ponad 1600 zł. sprzedający przestał odpowiadać a zakupiony opał nie dotarł do mężczyzny

– relacjonuje mł. asp. Anna Tersa z legnickiej policji.

Jak co roku o tej porze ilość podobnych oszustw może wzrosnąć, dlatego apelujemy o czujność i ostrożność podczas dokonywania zakupów opału przez strony internetowe.

Jak kupić węgiel bezpiecznie:
• Nie wierzmy we wszystko co przeczytamy! Super oferta, zaniżona cena – to sygnały, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy dokładnie każdą taką ofertę.
• Korzystajmy ze sprawdzonych portali sprzedażowych.
• Nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem.
• Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem.
• Oszuści tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. Należy dokładnie przyjrzeć się adresowi strony, ponieważ bardzo często w nazwie domeny znajduje się literówka albo przekręcona, czy niepełna nazwa firmy. Najlepiej samodzielnie wpisać adres w oknie przeglądarki, ponieważ w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające firmy.
• Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.
• Nie należy odpowiadać również na tzw. super oferty przesyłane SMS-em lub e-mailem. Pod żadnym pozorem nie otwierajmy znajdujących się w takich wiadomościach linków, nie pobierajmy też załączników.

Przestrzegamy przed super okazjami przy zakupie opału. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych jest prawdziwe i wiarygodne. Uważajmy też na tzw. okazje i promocje, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów. Nie daj się oszukać!

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button