Legnica 112Policja

Trudne warunki na drogach. Policja apeluje o ostrożność

Zmienność pogodowa wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu i dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Legniccy policjanci APELUJĄ o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i zbyt mały odstęp od poprzedzającego pojazdu mogą być przyczyną tragedii.

Pogoda, która w ciągu dnia potrafi zmienić się kilkukrotnie sprawia, że warunki na drodze robią się zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Wczoraj mieliśmy silny wiatr, opady śniegu i oślepiające słońce, dziś natomiast zaśnieżone drogi. Dlatego legniccy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Mimo licznych apeli policjantów o zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu oraz o dostosowaniu prędkości do panujących warunków drogowych, nadal zdarzają się kierowcy, którzy za nic mają przestrogi.

Przypominamy, że nawierzchnia drogi połączona z opadami atmosferycznymi wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad pojazdem. W związku z tym, wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej – mówi mł. asp. Anna Tersa z legnickiej policji.

Szczególnie uważać trzeba, kiedy nawierzchnia drogi jest mokra i kiedy świeci oślepiające słońce. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów śniegu lub deszczu nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button