Legnica 112Policja

Pamiętajmy o odśnieżeniu samochodu przed jazdą

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy przypominają kierowcom o obowiązku dokładnego odśnieżania pojazdów. Ma to znaczny wpływ nie tylko na widoczność w czasie jazdy, ale i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dla osób, które zbagatelizują przepis, konsekwencje mogą okazać się surowe.

Każdy kierowca powinien liczyć się z tym, że zimą na przygotowanie do jazdy należy przeznaczyć więcej czasu. Niejednokrotnie pojazdy pokryte są sporą warstwą zmrożonego śniegu i lodu. Policjanci przypominają, że właśnie na kierujących ciąży obowiązek ich dokładnego odśnieżania. Zapewni to nie tylko dostateczne pole widzenia kierowcy, ale i prawidłowe działanie oświetlenia pojazdu oraz czytelność tablic rejestracyjnych.

Zgodnie z artykułem 66 ust.1 pkt 1 i 5 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, samochód musi być utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu drogowego, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Każdemu, kto ten przepis zlekceważy grozi mandat karny. zgodnie z nowym taryfikatorem nie od 20 do 500zł a do 3000zł – przypomina st. asp. Katarzyna Baniewska z legnickiej policji.

Istotne jest dostateczne pole widzenia kierowcy, łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Zaśnieżony samochód jest dużym zagrożeniem dla ruchu, dlatego przygotowanie auta do podróży nie powinno ograniczać się tylko do usunięcia śniegu z przedniej szyby. Ważne jest zeskrobanie wszystkich zamarzniętych szyb i lusterek. Oczyszczone muszą być także reflektory i tablice rejestracyjne oraz dach, pokrywa silnika i bagażnik. Wszyscy kierowcy, a w szczególności poruszający się samochodami ciężarowymi, powinni także zwrócić szczególną uwagę na to, aby usunąć z dachu pojazdu lub przyczepy lód, który spadając może spowodować uszkodzenie innego samochodu, a nawet doprowadzić do poważnego wypadku.

Jak odśnieżyć samochód?

  • należy zaopatrzyć się w dobrej jakości skrobaczkę, szczotkę, odmrażacz do szyb i zamków;
  • zacznij od odśnieżania dachu;
  • następnie należy oczyścić szyby. Korzystając z odmrażacza należy skrobaczką usunąć roztapiającą się zmarzlinę;
  • pamiętajmy o oczyszczeniu wycieraczek, pozbycia się śniegu znad piór;
  • po oczyszczeniu szyb czas na reflektory. Zalegający na nich śnieg może całkowicie zasłonić światło reflektorów na koniec pamiętajmy o tablicach rejestracyjnych – muszą być widoczne !

Apelujemy ponadto o wzmożenie ostrożności za kierownicą. Zimowa aura sprawia, że warunki drogowe są trudniejsze. Zalegający na drogach śnieg czy błoto pośniegowe znacznie wydłużają drogę hamowania i dużo łatwiej utracić kontrolę nad pojazdem. Dlatego przypominamy, aby dostosować prędkość do panujących warunków drogowych!

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button