Legnica 112Policja

Dolnośląscy policjanci ruszyli z działaniami w ramach akcji “ZIMA”

Na Dolnym Śląsku ruszyła akcja „ZIMA”. Pamiętajmy, że mimo słonecznych i ciepłych dni jakie ostatnio obserwujemy, w różnych częściach naszego województwa nocą temperatura spada blisko zera. Dlatego dolnośląscy policjanci rozpoczęli swoje działania na rzecz osób pozostających w trudnej sytuacji życiowej, które są szczególnie narażone na negatywny wpływ trudnych warunków atmosferycznych. W ramach tych zadań mundurowi oprócz udzielania pomocy takim osobom, przekazują również informacje o miejscach, gdzie w tym trudnym okresie można znaleźć punkty noclegowe, ciepły posiłek czy zimową odzież.

Niskie temperatury podczas nocy to realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które często mieszkają w pustostanach, altanach ogrodowych bądź lokalach pozbawionych ogrzewania. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci rozpoczęli, i będą prowadzić przez całą zimę, wzmożone działania, podczas których kontrolują wszelkie te miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać bądź gromadzić się. Oczywiście w obliczu niskich temperatur, zwłaszcza w okresie zimowym, mundurowi intensyfikują swoje działania, aby dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób potrzebujących.

Funkcjonariusze sprawdzają okolice dworców kolejowych i autobusowych i tereny przyległe, pustostany, ogródki działkowe, tereny mało uczęszczane przez mieszkańców, gdzie często można spotkać osoby bezdomne znajdujące w trudnej sytuacji życiowej, które są najbardziej narażone na negatywny wpływ trudnych warunków atmosferycznych. Każda z napotkanych osób, jeśli nie wymagała natychmiastowej pomocy, może uzyskać informacje oraz wsparcie w dotarciu do placówek pomocowych, gdzie można otrzymać ciepły posiłek, ogrzewane miejsce noclegowe czy wziąć kąpiel.

Nie rzadko funkcjonariusze wykazują się dużą determinacją, aby dotrzeć do jak największej liczby osób potrzebujących, wielokrotnie pokonując trudny teren i przeciskając się przez wąskie przejścia między opuszczonymi budynkami. Jednak to właśnie w takich trudno dostępnych miejscach często można spotkać osoby bezdomne, które w takich warunkach starają się mieszkać – informuje asp. Aleksandra Pieprzycka z Sekcji Prasowej KWP we Wrocławiu.

Pamiętajmy, że sami również możemy pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej – wystarczy odpowiednio i w porę zareagować. Dlatego Policja prosi o wszelkie informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Przekazać je można na wiele różnych sposobów. Jeśli osoba wymaga natychmiastowej pomocy, należy zadzwonić pod numer telefonu 112, wówczas we wskazane miejsce niezwłocznie zostaną skierowane odpowiednie służby. Jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji, możemy skontaktować się z dzielnicowym bądź przekazać taką informację za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której możemy oznaczać miejsca, gdzie znajdują się osoby bezdomne wymagające pomocy. Każde takie miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy.

Pamiętajmy, że to również od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie, dlatego NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI!

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button