KulturaSatyrykon

W najbliższy piątek rusza 47. edycja Satyrykonu

47. edycja Satyrykonu coraz bliżej! W tym roku na najweselszym legnickim festiwalu widzimy się w weekend 14-16 czerwca. Program imprezy zapowiada się niezwykle różnorodnie – oprócz możliwości zapoznania się z najciekawszymi tegorocznymi konkursowymi propozycjami Legnickie Centrum Kultury przygotowało dla także inne interesujące wystawy, niezapomniane koncerty i wydarzenia towarzyszące.

Festiwal rozpoczynamy w piątek, 14 czerwca, o godzinie 17.00 Korowodem Satyrykonowym, który przejdzie ulicą Najświętszej Marii Panny w stronę Muzeum Miedzi, gdzie już o 17.30 zaprosimy na uroczyste otwarcie Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2024 i wręczenie nagród jej laureatom. Kolejnym punktem pierwszego dnia imprezy będzie inauguracja ekspozycji „Szkic ma moc 2024” i nagrodzenie artystów wyróżnionych w czwartej edycji szkicownikowych zmagań – zapraszamy o 18.30 do Galerii Ring.

Na finał pierwszego dnia Satyrykonu w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej zaprezentuje się natomiast Mumio w programie „25 lat w 25 kawałkach” przekrojowo przybliżającym ćwierćwiecze scenicznej działalności tej formacji. Początek występu o godzinie 19.00, bilety w cenie 75 złotych do nabycia w Galerii Satyrykon (Rynek 36) oraz online na stronie ebilet.pl. Wejście od ul. Ojców Zbigniewa i Michała.

W sobotę, 15 czerwca, startujemy o godzinie 15.00 Piknikiem satyrykonowym dla małych i dużych. Różnorodne animacje i zabawy z pewnością rozbawią zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych – widzimy się w centrum miasta, przed Galerią Satyrykon. Oprócz dobrego humoru czeka nas też chwila refleksji – o 16.30 tuż przy rzeźbie Filipa znajdującej się w Alei Gwiazd Satyrykonu przy ulicy Najświętszej Marii Panny nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Andrzejowi Dudzińskiemu – wybitnemu rysownikowi zmarłemu w ubiegłym roku. Sporą dawkę sentymentu zapewni też celebrująca 45-lecie Muzeum Karykatury w Warszawie wystawa „Z ojca na syna. Eryk i Teodor Lipińscy”, na otwarcie której zaprosimy o godzinie 17.00 do Teatru Modrzejewskiej.

Następnie przeniesiemy się do Galerii Satyrykon, gdzie o 18.00 spotkamy się z ekspozycją Eugeniusza Skorwidera „Plakaty i grafiki” przybliżającą odważne w społeczno-politycznej wymowie artystyczne spojrzenie poznańskiego plakacisty. Na zakończenie drugiego dnia festiwalu zapraszamy na Satyrykonowe KINO plenerowe, które odbędzie się na dziedzińcu Akademii Rycerskiej. Podczas bezpłatnej projekcji zobaczymy film „Dream Scenario” w reżyserii Kristoffera Borgliego z Nicolasem Cage’em w roli głównej. O dostępności wejściówek w Galerii Satyrykon poinformujemy wkrótce.

Finałowym akcentem 47. odsłony Satyrykonu będzie niedzielny koncert „Niemen znany i mniej znany”, w trakcie którego Natalia Niemen w towarzystwie dziewięcioosobowego Big Bandu przybliży legnickiej publiczności bogactwo muzycznej twórczości swojego słynnego ojca – zmarłego 20 lat temu Czesława Niemena. Wydarzenie rozpocznie się 16 czerwca o godzinie 20.00 w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej (zmiana lokalizacji z dziedzińca). Bilety w cenie 75 złotych są dostępne w Galerii Satyrykon oraz na stronie ebilet.pl.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button