AktualnościZUS

Jesteś przedsiębiorcą? Sprawdź czy nie masz długu w ZUS

Już można sprawdzić na swoim koncie w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2023 rok. 5 stycznia w całej Polsce ruszyło przekazywanie do ponad 3,3 mln płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach. Płatnik z zamieszczonej na koncie informacji, dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Informacje są stopniowo zamieszczane na indywidualnych kontach właścicieli firm na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatnik składek, który rozliczał i wpłacał składki w roku 2023 znajdzie tam informację, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe.

– My podajemy dokładnie, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2023 i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty

– informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Sprawdzenie stanu swojego konta jest bardzo łatwe. Wystarczy zalogować się do swojego konta na platformie internetowej PUE ZUS żeby sprawdzić stan rozliczeń z nami

– wyjaśnia.

Na Dolnym Śląsku informację dostanie 269 286 firm. W tym z terenu oddziaływania oddziału ZUS w Legnicy 45,7 tys. firm, z terenu oddziaływania oddziału ZUS w Wałbrzychu 71,0 tys. firm, z terenu oddziaływania oddziału ZUS we Wrocławiu 152,6 tys. firm. W całej Polsce ok. 3,3 mln firm zobaczy na swoich kontach rozliczenie składek.

Firmy zadłużone
Według stanu na koniec września 2023 roku tylko na Dolnym Śląsku zadłużonych w ZUS było 44,6 tys. przedsiębiorstw (2020 – 36,7 tys.).
W tym 6,8 tys. firm zarejestrowanych na terenie legnickiego ZUS 2020 – 6 tys.), 11 tys. firm z terenu wałbrzyskiego (2020 – 8,6 tys.)oraz 26,7 tys. z terenu wrocławskiego ZUS (2020 – 22 tys.).

– W każdej informacji o stanie konta za 2023 rok jest podana łączna kwota wpłat przekazanych do ZUS w minionym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Ci płatnicy, którzy mają z nami podpisany układ ratalny z rozliczenia dowiedzą się, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty

– wyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że jeżeli jednorazowa spłata długu przekracza możliwości finansowe właściciela firmy, może on wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty.

– W tym celu wystarczy skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przygotują nie tylko najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale także pomogą w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów

– dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl

Nadpłata
O nadpłatę płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek. Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). ZUS zwróci nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika.

Ważne!
W informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na koncie płatnika do 31 grudnia 2023 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button