AktualnościKoleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie uruchamiają nowe połączenia autobusowe

Mieszkańcy Dolnego Śląska uzyskają dostęp do połączeń autobusowych realizowanych przez Koleje Dolnośląskie. Połączenia te będą realizowane w sposób, który pozwoli na ich integrację z połączeniami kolejowymi.

– Kolejne stolice powiatów: złotoryjskiego i lwóweckiego zostają włączone do sieci połączeń realizowanych przez Koleje Dolnośląskie. Rozszerzamy siatkę połączeń komunikacji autobusowej, ściśle zintegrowanej z połączeniami kolejowymi naszego regionalnego przewoźnika. Dla mieszkańców będzie to ułatwienie w codziennej komunikacji, w drodze do miejsc pracy czy szkoły. Rozwój dostępności transportowej jest priorytetem dla samorządu województwa  – wyjaśnia Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Do sieci połączeń realizowanych przez Koleje Dolnośląskie dołączają trzy nowe linie: z Legnicy przez Złotoryję i Lwówek Śląski do Jeleniej Góry, z Chocianowa przez Przemków i Radwanice do Głogowa, a także z Sycowa do Oleśnicy. Wszystkie te połączenia będą realizowane autobusami kursującymi w barwach Kolei Dolnośląskich.

– Pierwsze takie połączenie autobusowe pomiędzy Kłodzkiem i Stroniem Śląskim okazało się sukcesem. Skorzystało z niego już ponad 31 tysięcy osób. Dzięki uruchomieniu następnych takich połączeń, do sieci połączeń włączymy miejscowości, w których żyje 55 tys. Dolnoślązaków, realizując tym samym konsekwentnie nasz plan walki z wykluczeniem komunikacyjnym  – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za kolej.

Kolejne powiaty z dostępem do komunikacji kolejowej

Połączenie przez Złotoryję i Lwówek Śląski spowoduje, że kolejne dwie stolice powiatów zostaną włączone do siatki połączeń kolejowych. Dodatkowo mieszkańcy Legnicy i Jeleniej Góry uzyskają bezpośrednie połączenie „kolejowe” pomiędzy tymi miastami.

– Koleje Dolnośląskie jeszcze w XXI wieku realizowały połączenia do Lwówka Śląskiego i widzimy, jak wielka jest potrzeba, by mieszkańcom tej miejscowości udostępnić możliwość dojazdu na jednym bilecie np. do Wrocławia. Cieszę się, że wracamy do Lwówka, cieszę się też, że otwieramy się na nowe kierunki – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Autobusy KD pojadą nie tylko do stolic powiatów, ale także polepszą komunikację np. w powiecie polkowickim, gdzie kolejne gminy, Przemków i Radwanice, uzyskają połączenie „kolejowe” – z Głogowem i Chocianowem. Połączenie we wschodniej części Dolnego Śląska, skomunikowane do Wrocławia, uzyskają także mieszkańcy gminy i miasta Sycowa.

Współpraca między samorządami wszystkich szczebli

We wrześniu 2022 roku Koleje Dolnośląskie zaczęły realizować połączenie pomiędzy Kłodzkiem Miasto a Stroniem Śląskim przez Lądek-Zdrój. Miało to miejsce mimo tego, że linia kolejowa w tamtym odcinku jest nadal nieczynna. Połączenie autobusowe stało się ogromnym hitem. Podróżując ze Stronia Śląskiego możemy nabyć jeden bilet – na odcinku np. do Wrocławia Głównego. Analogicznie taką możliwość mamy w kasie biletowej we Wrocławiu.

– Jest to rewelacyjne rozwiązanie i polecam innym samorządom, żeby spróbowały – opowiada o projekcie Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego. – Ta komunikacja naprawdę zastępuje pociągi i rozwiązuje problemy związane z wykluczeniem komunikacyjnym. Linia została uruchomiona we wrześniu 2022 roku jako pierwsza w Polsce w takiej formie.

Z połączeń pomiędzy Kłodzkiem i Stroniem Śląskim skorzystało już ponad 31 tysięcy osób. Połączenie to jest realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy partycypacji finansowej powiatu kłodzkiego, a także gmin Kłodzko (miasto), Kłodzko (gmina), Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button