AktualnościKoleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie przewiozły już 100 milionów pasażerów

Koleje Dolnośląskie z roku na rok notują coraz więcej pasażerów. To efekt ciągłej pracy spółki oraz samorządu województwa nad podnoszeniem komfortu przejazdów i powiększaniem siatki połączeń. Mieszkańcy regionu stawiają na kolej, a tę popularność potwierdzają liczby – 100 milionów przewiezionych pasażerów w ciągu 15 lat działalności KD.

100-milionowy pasażer jechał 15 maja pociągiem na linii Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze pojazdu zostało przystrojone, a podróżnym były wręczane podwójne vouchery na bilety weekendowe. To w ramach podziękowania od Zarządu Województwa dolnośląskiego oraz przewoźnika za wybór kolei, jako swojego środka transportu.

– Kolej jest nieodłącznym elementem rozwoju Dolnego Śląska. Kiedy przychodzi inwestor, to pyta o dostępność transportową, nie tylko pod kątem przewozu towarów, ale także osób. Skuteczna komunikacja kolejowa, taka, którą zapewniają Koleje Dolnośląskie, pozwala rosnąć nie tylko biznesowi, ale także kulturze i edukacji – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie 100 milionów pasażerów.

Dolnoślązacy chętnie podróżują koleją

W 2009 roku Koleje Dolnośląskie przewiozły ponad 334 tysięcy pasażerów, a 13 lat później w samym 2022 z usług regionalnego przewoźnika skorzystało aż 16 milionów podróżnych.

– Dziękuję władzom województwa za to, że dzisiejsze święto z okazji osiągnięcia pułapu 100 milionów przewiezionych pasażerów Kolei Dolnośląskich, jest możliwe. Na tym jednak nie poprzestajemy. Zapraszamy wszystkich na pokłady naszych pociągów. Obserwując obecne tempo rozwoju, kolejny podobny powód do świętowania już za kilka lat – mówi Damian Stawikowski, Prezes Kolei Dolnośląskich.

W ramach umowy z PESĄ do 2024 roku tabor Kolei Dolnośląskich powiększy się o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym liczbę dostępnych pociągów do 88 pojazdów.

Koleje Dolnośląskie stawiają na rozwój

Regionalna spółka aktualnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku. KD już w lipcu zakończy budowę hali serwisowej. Dzięki niej przewoźnik znacznie zwiększy samodzielność i możliwości w zakresie naprawy taboru i przeglądów okresowych.

– Stale zwiększana liczba przejazdów i ilości przewożonych pasażerów zwiększa też nasze potrzeby taborowe. Chcemy, by nasze składy były w ciągłej eksploatacji, jednocześnie dbając o ich wysoki standard, a do realizacji tych celów niezbędne jest nowoczesne zaplecze, które umożliwi nam sprawną konserwację taboru i które już niebawem zostanie otwartym – mówi Bartłomiej Rodak, Rzecznik Prasowy Kolei Dolnośląskich.

Otwarcie hali serwisowej w Legnicy już w lipcu. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą przewyższającą 50 mln zł, a także przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Łączna wartość prowadzonych prac sięga 65 mln zł.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button