AktualnościKoleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie: Najwięcej pasażerów na trasie Legnica – Wrocław

Jakie są ulubione trasy kolejowe mieszkańców Dolnego Śląska? Każda z pięciu najpopularniejszych linii w naszym województwie, obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, prowadzi do Wrocławia.

Najwięcej pasażerów Koleje Dolnośląskie odnotowały na trasie Wrocław – Legnica. W 2023 r.  skorzystało z niej ponad 795 tys. pasażerów.

 Stolica regionu generuje największy ruch zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Pasażerowie wiedzą, że do stolicy województwa najwygodniej i najszybciej dotrą pociągiem. Większość z 19 milionów osób, które skorzystały w zeszłym roku z usług Kolei Dolnośląskich, podróżowało właśnie do lub ze stolicy Dolnego Śląska – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Ogromny ruch w aglomeracji 

Która trasa zajęła kolejne miejsce na podium w rankingu popularności? Wcale nie ta do Wałbrzycha, czyli drugiej pod względem wielkości miejscowości w regionie. Wałbrzych jest trzeci w rankingu, a wyprzedziły go niewielkie Kąty Wrocławskie, gdzie mieszka jedynie 7 tysięcy osób.

– Ponad pół miliona pasażerów w relacji Wrocław – Kąty Wrocławskie pokazuje, jaką moc posiada kolej mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich. – Mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej chętnie korzystają z naszych przewozów na liniach, gdzie oferujemy ponad 20 czy 30 połączeń na dobę  – dodaje Zdanowski.

Dobra współpraca samorządu 

Dodatkowe kursy w wielu miejscach na Dolnym Śląsku to efekt współpracy samorządowców. Zarówno

pociągi do Kątów Wrocławskich (2. miejsce w rankingu popularności), jak i do Trzebnicy (4. miejsce) i Jelcza-Laskowic (5. miejsce) współfinansowane są przez samorządy gminne.

– Partycypowanie samorządowców wszystkich szczebli powoduje, że oferta na trasach jest coraz lepsza – mówi Tymoteusz Myrda, wicemarszałek odpowiedzialny za kolej. – Około 40 samorządów gminnych i powiatów współfinansuje projekty związane z realizacją połączeń kolejowych, a dzięki naszym wspólnym działaniom mamy najlepszą kolej w Polsce w ocenie samych podróżnych – dodaje Myrda.

Relacja Wrocław – Jelcz-Laskowice uplasowała się na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych tras, skorzystało z niej 525 tysięcy pasażerów. Piąte miejsce w zestawieniu zajmuje natomiast trasa Trzebnica – Wrocław, na której podróżowało 405 tysięcy osób.

Tory prowadzą do Wrocławia 

Pięć najpopularniejszych w minionym roku połączeń prowadzi do stolicy Dolnego Śląska, co nie dziwi, bo Wrocław jest przecież dla regionu kolejowym oknem na Polskę, o czym świadczy siatka połączeń z innymi miastami w kraju.

– Wrocław jest świetnie skomunikowany z pozostałymi miejscowościami na Dolnym Śląsku, a tego oczekują od nas mieszkańcy województwa. Dolnoślązacy we Wrocławiu pracują, uczą się, studiują, robią zakupy i zwiedzają. Patrząc na liczby za 2023 r. można dojść do wniosku, dla coraz większej liczby mieszkańców Dolnego Śląska kolej to naturalny środek transportu. I nie można się temu dziwić: w końcu mamy najlepszego regionalnego przewoźnika w kraju – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

TOP 5 TRAS KOLEI DOLNOŚLĄSKICH W 2023 ROKU:

1. Legnica – Wrocław: 795 455 pasażerów

2. Kąty Wrocławskie – Wrocław: 547 829 pasażerów

3. Wałbrzych – Wrocław: 537 987 pasażerów

4. Jelcz-Laskowice – Wrocław: 525 456 pasażerów

5. Trzebnica – Wrocław: 40 5 579 pasażerów

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button