AktualnościKGHM

KGHM zaprasza do wspólnego świętowania Barbórki

Tradycyjny pochód Lisa Majora, ceremonia skoku przez skórę, odznaczenia dla górników – KGHM zapowiada główne uroczystości barbórkowe i zaprasza do wspólnego świętowania. Centralne obchody górniczego święta w tym roku odbędą się 1 i 4 grudnia.

W piątek 1 grudnia o godz. 13:30 w CK Muza w Lubinie rozpocznie się uroczysta Akademia wręczania odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom. Wyróżnieni górnicy odbiorą odznaczenia państwowe, jubileuszowe oraz honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika. Chwilę przed uroczystością mieszkańcy Lubina będą mogli wysłuchać Orkiestry Górniczej z Zakładów Górniczych Lubin, która wykona kilka utworów przed wejściem do CK Muza, a później uświetni ceremonię odznaczeń.

TRADYCJE GÓRNICZEGO ŚWIĘTA

Po zakończeniu Akademii do Rynku w Lubinie wyruszy pochód Lisa Majora. Widowiskowy przemarsz ulicami miasta zakończy się o godz. 16.00 tradycyjną ceremonią skoku przez skórę, czyli symbolicznym przyjęciem młodych pracowników do braci górniczej.

– Barbórka to czas podziękowań za pracę i zaangażowanie załogi oraz wsparcie okazane przez mieszkańców i sąsiadów Polskiej Miedzi. Górnicze tradycje są bardzo ważne dla KGHM i całej społeczności Zagłębia Miedziowego. Wiele emocji i wzruszeń towarzyszy m.in. ceremonii skoku przez skórę czy pochodowi Lisa Majora, gdy wszyscy mieszkańcy mogą poczuć się częścią górniczej braci. Zapraszam do wspólnego świętowania i dzielenia się tymi pięknymi doświadczeniami

– powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Dzień zakończą tradycyjne górnicze biesiady. Panowie będą świętować na karczmie, która odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS w Lubinie, panie spotkają się na combrze w ZG Rudna.

DZIEŃ ŚWIĘTEJ BARBARY

4 grudnia rozpocznie się od tradycyjnych pobudek górniczych. Już od godziny 6 rano górnicze orkiestry zagrają w Lubinie, Polkowicach i Głogowie. O godzinie 9.00 w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin. Na Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin zaprasza również Prawosławny Kapelan Górnictwa – Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie (godz. 9.00, ul. 1 Maja 13B w Lubinie).

Następnie, o godzinie 13:00 delegacje złożą kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Barbórka KGHM 2023 – uroczystości centralne

Piątek, 1 grudnia 2023 r.
godz. 13:30 – Akademia Barbórkowa, ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad – Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, ul. Armii Krajowej 1

godz. 16:00 – Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę (bezpośrednio po Akademii pochód wyruszy z Centrum Kultury „Muza” do Rynku w Lubinie)

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
godz. 06:00 – Pobudki górnicze – Lubin, Polkowice, Głogów

godz. 09:00 – Uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin – Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie, ul. Orla 32

godz. 9:00 – Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin – Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie, ul. 1 Maja 13B

godz. 13:00 – Uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button