AktualnościKGHM

KGHM wsparł finansowo samorządy Zagłębia Miedziowego

KGHM przekazał 14 samorządom z Zagłębia Miedziowego pieniądze w ramach szerokiego programu działań z obszaru CSR i biznesu społecznie odpowiedzialnego realizowanego przez spółkę na rzecz mieszkańców. Dzięki nim będzie możliwe przeprowadzenie badań profilaktycznych, zakup urządzeń medycznych, termomodernizacje szkół, budowa siłowni zewnętrznych czy modernizacje świetlic wiejskich. Wsparcie wyniosło w tym roku 3,5 mln zł.

Symboliczne czeki w siedzibie KGHM w Lubinie przekazał samorządowcom Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM wspiera lokalne społeczności na wiele sposobów. Do samorządowych budżetów trafiają pieniądze z płaconych przez nas podatków, sponsorujemy lokalne inicjatywy czy kluby sportowe, zawieramy porozumienia i współpracujemy z gminami, na terenie, których prowadzimy działalność. Wspólnie dbamy o rozwój Zagłębia Miedziowego i wysoką jakość życia jego mieszkańców

– powiedział Tomasz Zdzikot.

Pieniądze na realizację projektów prospołecznych otrzymały gminy: Jerzmanowa, Przemków, Grębocice, Jerzmanowa, Kotla, Żukowice, Gaworzyce, Pęcław, Rudna, Radwanice oraz miast Głogów oraz Legnica, Lubin i Polkowice. Darowizny wynoszą od 100 do 350 tys. zł.

KGHM przekazuje specjalne darowizny celowe dla samorządów już od 2020 roku. W sumie do miejscowości w Zagłębiu Miedziowym trafiło już blisko 13,5 mln zł.

Przekazane środki możemy przeznaczyć na tzw. Inwestycje miękkie – doposażenie przychodni, placów zabaw, świetlic, wsparcie programów prozdrowotnych. W naszych budżetach ciężko by było wygospodarować takie środki, dlatego bardzo dziękujemy za taką współpracę i dialog

– powiedział Jacek Szwagrzyk, wójt Gminy Gaworzyce.

Dzięki wsparciu od KGHM w Głogowie prowadzone będą badania i konsultacje w poradni diabetologicznej czy pulmonologicznej. W Grębocicach mieszkańcy będą mogli skorzystać z rehabilitacji czy wizyt u kardiologa i laryngologa. Gmina Kotla doposaży i zagospodaruje sale wiejskie, place zabaw czy boiska sportowe. Z kolei termomodernizację budynków szkoły podstawowej w Białołęce przeprowadzi gmina Pęcław.

Kolejne ważne społecznie projekty przeprowadzone zostaną w obszarach zdrowia, edukacji czy kultury w Zagłębiu Miedziowym. Polkowice kupią ultrasonograf, który umożliwi poszerzenie diagnostyki chorób układu moczowego. Legnica będzie kontynuować kampanię programu „Zdrowa Legnica”, a gmina Lubin przeprowadzi m.in. szkolenia z nauki gry w szachy czy dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów.

Oprócz darowizn ogromnym wsparciem dla samorządów z Zagłębia Miedziowego są też podatki płacone przez miedziowego giganta.W 2022 roku było to przeszło 300 mln zł. Z kolei kwota podatku od nieruchomości to przeszło 230 mln zł. Dodatkowo gminy uzyskują wielomilionowe wsparcie wynikające z porozumień dotyczących nowych inwestycji w regionie.

Samorządowe projekty są również realizowane dzięki wsparciu Fundacji KGHM. Pieniądze oprócz organizacji wydarzeń kulturalnych, ochrony zdrowia i wyposażenia szpitali, wsparły lokalne oddziały Ochotniczych Straży Pożarnych czy prace remontowe kościołów i innych zabytków w regionie.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button