AktualnościTransport kolejowy

Remont hali peronowej legnickiego dworca dobiega końca

Dobiega końca remont hali peronowej legnickiego dworca kolejowego. Pasażerom udostępniono już wszystkie perony, poza peronem nr 4, gdzie trwają jeszcze prace. Remont ruszył w połowie 2019 roku i na przestrzeni kilku lat wielokrotnie nie tylko przesuwano termin zakończenia prac ale także doszło do zmiany wykonawcy. Grupę Fewaterm zastapił DOLKOM, który finalizuje już ten ciągnący się latami remont.

Remont hali peronowej to jedna z tych inwestycji, która długo była oczekiwana przez pasażerów korzystających z legnickiego dworca. Legnica to drugi co do wielkości węzeł kolejowy na Dolnym Śląsku. Według szacunków korzysta z niego i przesiada się codziennie nawet 70 tysięcy pasażerów. Dlatego z wielką radością została przyjęta wiadomość, że PKP PLK zdecydowały się w końcu na remont zabytkowej hali peronowej legnickiego dworca.

Umowę na wykonanie remontu podpisano w 2018 roku z Grupą Fewaterm. Prace rozpoczęto jednak dopiero w połowie 2019 a termin zakończenia prac został ustalony na luty 2020 r. Okazało się jednak, że podczas prac odkrywano kolejne niespodzianki i termin zakończenia trzeba było kilkakrotnie przesuwać. Na słabe tempo prac miała też wpływ konieczność przeprowadzania na bieżąco licznych ustaleń z konserwatorem zabytków. W końcu prace na hali peronowej ustały zupełnie i podróżnych przejeżdżających przez Legnicę straszył w połowie rozebrany dach remontowanego obiektu.

1714032731905 scaled e1714033076942
Fot. Legnica.NET

Ponieważ dotychczasowy wykonawca remontu nie realizował prac zgodnie z harmonogramem a dodatkowo nie rozliczał się odpowiednio z podwykonawcami, inwestor zdecydował się 30 czerwca 2022 r. rozwiązać umowę z Grupą Fewaterm i poszukać nowego wykonawcy do dokończenia inwestycji. By przyspieszyć całą procedurę, PKP PLK zdecydowały się rozesłać zapytania ofertowe do firm znajdujących się w ich grupie kapitałowej. Wybór padł na wrocławską firmę DOLKOM.

Nowy wykonawca przebudował zatem i przeszklił pozostałą część hali peronowej, dokonał też jej wzmocnienia. Podwyższono perony nr 3 i nr 4 do 76 cm. Zamontowano windy na peronach nr 2,3,4 i 5. Zmodernizowano też tunel główny a na dwóch peronach wybudowano od nowa budynki służbowe.

1714032731911 scaled e1714033163572
Fot. Legnica.NET

Przypomnijmy, że hala peronowa legnickiego dworca kolejowego to obiekt zabytkowy. Zbudowana została w 1929 roku, jest jedną z trzech hal peronowych na terenie Polski (pozostałe to Wrocław Główny i Bytom), ma 120 m długości, blisko 60 m szerokości i 20 m wysokości.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button