Miedź Legnica nie zwalnia tempa na rynku transferowym i konsekwentnie realizuje swoją strategię sprowadzania utalentowanych zawodników z Afryki. Nowym zawodnikiem klubu z Dolnego Śląska został 19-letni Senegalczyk Mame Mody Sy, który do zespołu dołącza na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu 2026/2027 z opcją definitywnego wykupu. Młody napastnik ma w swoim CV m.in. mistrzostwo Afryki do lat 17, treningi w Olympique Lyon oraz imponujące statystyki w kadrach młodzieżowych.
Mame Mody Sy to postać niezwykle interesująca pod względem taktycznym. Choć jego nominalną pozycją jest środek ataku, to parametry i wyszkolenie techniczne pozwalają mu z powodzeniem występować zarówno na obu skrzydłach, jak i w roli klasycznej „dziesiątki”, czyli ofensywnego pomocnika.
Co ciekawe, warunki transakcji z macierzystym klubem zawodnika – AS Dakar Sacré-Cœur – zostały uzgodnione już kilka miesięcy temu. Dopiero teraz jednak, po sfinalizowaniu skomplikowanych procedur wizowych, młody piłkarz mógł oficjalnie zameldować się w Legnicy i podpisać dokumenty.
Francuskie i amerykańskie szlify nowego nabytku
19-letni snajper jest produktem głośnej w Afryce akademii AS Dakar Sacré-Cœur, która od lat ściśle współpracuje z francuskim potentatem, Olympique Lyon. W ramach tej kooperacji Sy miał okazję trenować i podnosić swoje umiejętności bezpośrednio w obiektach szkoleniowych klubu z Ligue 1.
W seniorskiej piłce w swoim kraju zdążył już zadebiutować i zanotować pierwsze trafienia w najwyższej klasie rozgrywkowej. Swoich sił próbował także za oceanem – na zaproszenie amerykańskiego New York Red Bulls wziął udział w prestiżowym turnieju młodzieżowym Generation adidas Cup, reprezentując barwy zespołu MLS w kategorii U18.
Największe wrażenie robią jednak jego statystyki reprezentacyjne. Sy świętował z Senegalem zdobycie Mistrzostwa Narodów Afryki U17. Prawdziwą klasę pokazał jednak w kadrze narodowej do lat 18. Podczas prestiżowego Turnieju Przyjaźni UEFA w szwajcarskim Nyonie rozegrał 3 spotkania, w których zdobył aż 3 bramki – dwukrotnie pokonał bramkarza reprezentacji Urugwaju oraz raz trafił do siatki w starciu z Japonią.
Spokojne wprowadzanie i afrykański kierunek w Legnicy
Sztab szkoleniowy Miedzi zamierza wprowadzać młodego Senegalczyka do europejskiej piłki z dużą rozwagą. Początkowo Mame Mody Sy zostanie zarejestrowany w kadrze trzecioligowych rezerw, gdzie pod okiem doświadczonych graczy (m.in. Kamila Drygasa) przejdzie proces aklimatyzacji. Docelowo ma jednak jak najszybciej zasilić pierwszą drużynę walczącą w Betclic 1 Lidze.
Sprowadzenie Sy to element szerszego planu budowy klubu. W strukturach akademii oraz drużyn seniorskich Miedzi trenuje obecnie już trzech Senegalczyków oraz trzech reprezentantów Gambii, co ułatwi nowemu napastnikowi szybszą aklimatyzację „z szatnią”.
– Cieszę się, że dołączyłem do Miedzi. Ten klub znany jest z tego w naszym kraju, że jest tu dobra akademia i można się dobrze rozwinąć, co jest moim celem. Mam nadzieję, że to zrealizuję, chcę jak najlepiej pomóc, ponieważ przyjście do legnickiego klubu jest też dla mnie krokiem do przodu
– skomentował Mame Mody Sy tuż po parafowaniu umowy.
Zobacz, jak gra nowy napastnik Miedzi (WIDEO)
Teoria i suche liczby w statystykach to jedno, ale każdy kibic najbardziej lubi po prostu zobaczyć piłkarza w akcji. W sieci można znaleźć kompilację z najlepszymi zagraniami Mame Mody Sy, która idealnie pokazuje, czego możemy się po nim spodziewać na boisku.
Na nagraniu gołym okiem widać to, o czym wspominali skauci – chłopak dysponuje potężnym przyspieszeniem, ma niesamowity ciąg na bramkę i nie boi się pojedynków jeden na jeden z obrońcami. Warto zwrócić uwagę na jego luz w grze piłką i to, z jaką łatwością szuka sobie wolnej przestrzeni w polu karnym. Zobaczcie sami, jak prezentuje się nowy nabytek legniczan: