Taekwon-do

Taekwon-do. Trener Jarosław Suska: Jednym z celów jest podniesienie poziomu technicznego

Zarząd Polskiego Związku Taekwon-do wyraził zadowolenie z dotychczasowej pracy wszystkich szkoleniowców reprezentacji – kobiecej (Jarosław Suska, Jacek Łuniewski) i męskiej (Łukasz Stawarz, Marcin Wołosz). Duety szkoleniowców będą pracowały z reprezentacją w kolejnym cyklu 4-letnim.

– Celem na nowy okres przygotowań jest poprawa motoryczna zawodniczek oraz podniesienie poziomu technicznego, szczególnie w układach – mówi Jarosław Suska, który od 2014 roku trenuje reprezentację Polski seniorek i juniorek. Od niedawna współpracuje z nim Jacek Łuniewski. Obaj poprowadzili kadrę narodową do sukcesów podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Inzell i Mistrzostw Europy w Sarajewie.

– Taekwon-do jest wielobojem składającym się z czterech, a właściwie pięciu konkurencji rozgrywanych indywidualnie i drużynowo – walk sportowych, układów, technik specjalnych, testów siły i walki aranżowanej. Przygotowanie zawodników do tak różnorodnych form jest niezwykle trudne. Wymaga to wielu przemyśleń i ułożenia odpowiednio planów treningowych, gdyż poszczególne konkurencje wymagają bardzo różnorodnych przygotowań – powiedział Jarosław Suska, który treningi taekwon-do rozpoczął w 1985 roku, a jako trener w MKS Lewart Lubartów pracuje od 1997 roku.

6-krotny Mistrz Świata i 20-krotny Mistrz Europy zapowiedział, że celem na nowy okres przygotowań jest poprawa motoryczna zawodniczek oraz podniesienie poziomu technicznego, szczególnie w układach.

– Jest to konkurencja, w której widzimy znaczne braki w naszej reprezentacji. Dawniej z każdych zawodów przywoziliśmy kilka medali, w tym złote, a obecnie krążki z najcenniejszego kruszcu trafiają się sporadycznie. Nieco lepiej wyglądają walki, chociaż tutaj również mamy wiele do zrobienia. W nowym sezonie zwiększymy akcent na poruszanie, decyzję ataku oraz wszechstronność zawodniczek. U niektórych z nich zaległości dotyczą np. kwestii technicznych – przyznał wybitny zawodnik, który swoją karierę zakończył w 2013 roku w wieku 41 lat.

Pochodzący z Lubartowa Jarosław Suska akcentował również mocne strony podopiecznych w kadrze narodowej. Ocenił, że konkurencje techniczne takie, jak skoki czy rozbicia wydają się być na dobrym poziomie.

– Mamy wiele znakomitych zawodniczek w tych konkurencjach, Praca opierać się będzie głównie na powtórzeniach i wzmacnianiu pewności podczas wykonywania prób. Silną stroną żeńskiej reprezentacji są konkurencje drużynowe. Jako drużyna stanowimy mocny punkt. Oczywiście ciągle będziemy szukali jak najlepszych rozwiązań personalnych. Bardzo liczymy na  juniorki, które przechodzą do kategorii seniorskiej – dodał.

Szkoleniowiec podkreślił, że celem głównym są Mistrzostwa Świata w 2021 roku i wywalczenie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej. – Indywidualnie bardzo życzylibyśmy sobie, aby ktoś sięgnął po tytuł indywidualnego Mistrza Świata.

W kadrze narodowej z Jarosławem Suską współpracuje trener Jacek Łuniewski, od 25 lat prowadzący Miński Klub Sportowy Taekwon-Do Mińsk Mazowiecki.

– Jestem z kadrą narodową od Mistrzostw Świata w Inzell, więc stosunkowo krótko w porównaniu z moimi kolegami. Mimo to chyba rozumiemy się dość dobrze i mogę powiedzieć w imieniu wszystkich, że będziemy się starali zbudować jeszcze lepszą i silniejszą drużynę, co jednak nie będzie łatwe. Musimy współpracować z trenerami klubowymi w każdym zakresie, a w szczególności technicznym i motorycznym. W reprezentacji musi być zrozumienie, praca i  odpowiednia atmosfera – powiedział Jacek Łuniewski, który taekwon-do trenuje od 1987 roku a jako instruktor i później trener pracuje od 1991 roku.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 10

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button