Transport kolejowy

Z Wrocławia do Zgorzelca szybciej pociągiem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zelektryfikowały 27-kilometrowy odcinek magistrali kolejowej E30 na odcinku Węgliniec – Zgorzelec. Dzięki temu teraz najszybszy pociąg pokona tę trasę w około 1 godzinę i 40 minut.

Szybsze i wygodniejsze podróże dały się odczuć pasażerom właściwie wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów. Elektryfikacja odcinka od Węglińca do Zgorzelca oznacza bowiem nie tylko zwiększoną przepustowość ale też oszczędność czasu. Nie trzeba będzie bowiem zmieniać w Węglińcu lokomotywy elektrycznej na spalinową, tak jak było to dotychczas.

Na 27-kilometrowym zelektryfikowanym odcinku zamontowano łącznie 920 słupów oraz 54 bramki trakcyjne. Aby zapewnić zasilanie, zmodernizowano podstację trakcyjną w Węglińcu oraz zbudowano dwie nowe w Pieńsku i Zgorzelcu. Podstacje trakcyjne dostarczają napięcie nie tylko do trakcji, ale też na potrzeby nietrakcyjne wzdłuż szlaku kolejowego. Dostarczają one prąd m.in. do urządzeń sterowania ruchem kolejowym, systemów ogrzewania rozjazdów, czy oświetlenia znajdującego się na stacjach.

Przez zelektryfikowany odcinek codziennie pojedzie 8 bezpośrednich pociągów w relacji Wrocław – Zgorzelec. Najkrótszą podróż oferuje Sprinter Kaczawa (1h 38 min.). Jednak elektryfikacja to też korzyść dla przewozów towarowych, które teraz mają stać się sprawniejsze, szybsze i bardziej konkurencyjne względem przewozów drogowych. Tym samym więcej ładunków przewożonych koleją odciąży drogi i zwiększy bezpieczeństwo.

Inwestycja, o wartości 70 mln zł netto, współfinansowana z instrumentu finansowego CEF – „Łącząc Europę”, została zrealizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button