Ciekawostki

“Truskawkowy Księżyc” i jego półcieniowe zaćmienie

Dziś wieczorem warto spojrzeć w niebo. Dane nam będzie obserwować ostatnią tej wiosny pełnię księżyca, nazywaną “Truskawkowym Księżycem”. Dziś też podziwiać będzie można półcieniowe zaćmienie księżyca, którego maksymalna faza przypadnie na godzinę 21.25. Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, zjawiska te będą widoczne w południowej i południowo-zachodniej Polsce.

Pojęcie “Truskawkowego Księżyca” wywodzi się z kultury dawnych plemion indiańskich z Ameryki Północnej, dla których czerwcowa pełnia przypadała w momencie zbioru truskawek. Będzie to ostatnia pełnia tej wiosny a jej wyjątkowość podkreśli fakt, że dziś także zaobserwujemy półcieniowe zaćmienie księżyca.

Rozpocznie się ono o godz. 19.46 a zakończy o 23.04. Najbardziej widowiskowa będzie jednak faza maksymalna zaćmienia, której wystąpienie naukowcy wyliczyli na godzinę 21.25. Przypomnijmy, że z półcieniowym zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia wtedy, gdy Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego. Objawi się ono niewielkim pociemnieniem brzegów Księżyca.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 7

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button