- REKLAMA -
Legnica 112Policja

Policja apeluje: Wyjeżdżasz na ferie? Zabezpiecz swój dobytek

Zanim wybierzemy się na zimowy urlop warto wcześniej pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu swojego mieszkania lub posesji. Sposobem na bezpieczne pozostawienie swojego domu jest skorzystanie z zabezpieczeń technicznych lub zapewnienie codziennej opieki zaufanej osoby. Najlepszym i najtańszym sposobem jest jednak zaprzyjaźniony sąsiad. Legniccy policjanci podpowiadają, o czym warto pamiętać przed każdym dłuższym wyjazdem.

W mieszkaniu trzymamy niekiedy dorobek całego swojego życia, a kiedy wyjeżdżamy na święta musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mienia. Pamiętaj o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych. Apelujemy do mieszkańców, aby zwracali uwagę na wszelkie nietypowe rzeczy.

Naszą czujność powinny wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy, osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszej lub sąsiednich posesji. Sprawcy mogą dokonywać rozpoznania przestępczego, wypytując o to czy sąsiad jest w domu i kiedy wróci. Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, a nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się kogoś, może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, może również zapobiec zdarzeniu – informuje asp. Krzysztof Oleniacz z legnickiej policji.

Wyjeżdżając w podróż należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, które może okazać się łakomym kąskiem dla przestępców chcących je splądrować. Nie opowiadaj wszystkim wkoło ,że planujesz dłuższy wyjazd. W miarę możliwości przekaż klucze komuś bliskiemu, zaufanemu sąsiadowi lub przyjacielowi, aby ten doglądał domu czy mieszkania oraz poproś go, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”!

Nie chwal się nowym wyposażeniem domu, ilością przechowywanej gotówki. Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek. Warto także skorzystać z innych metod zabezpieczenia mieszkania: wyposażenie drzwi w odpowiednie zamki patentowe, zainstalowanie w drzwiach wejściowych łańcucha ograniczającego stopień otwarcia drzwi oraz wizjer zadbanie o to, aby przed drzwiami wejściowymi zawsze działało oświetlenie ponieważ włamywacze unikają miejsc oświetlonych.

Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze, warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0


Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button