Legnica 112Policja

Plaga pijanych rowerzystów. Posypały się wysokie mandaty

Legniccy policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i powstrzymywanie się od jazdy wszelkimi pojazdami, będąc po spożyciu alkoholu. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi duże zagrożenie, gdyż w starciu z pojazdem może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. W ostatnich dniach legniccy policjanci zatrzymali trzech, rowerzystów którzy spożywali alkohol i mimo to wsiedli na rower. Każdy z nich został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

We wtorek zaraz po godzinie 7:00 na jednej z ulic w Legnicy, policjanci Wydziału Patrolowo Interwencyjnego zatrzymali 27-latka, który nietrzeźwy jechał na rowerze. Badanie alkomatem wykazało ponad 1 promil alkoholu w jego organizmie. W środę policjanci zatrzymali kolejnego rowerzystę. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u 44-letniego mieszkańca Legnicy wykazało ponad 0,8 promila alkoholu. Z kolei wczoraj policjanci zatrzymali 33-latka który kierował rowerem mając 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zgodnie z nowym taryfikatorem, mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi, każdy w kwocie 2500 zł.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku zmienił się taryfikator wykroczeń w ruchu drogowym. Wysokość mandatów w przypadku niektórych artykułów wzrosła znacząco. Obecnie za kierowanie rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 2500 złotych. Dotychczas mandat ten wynosił 500 złotych. Natomiast za kierowanie rowerem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) aktualnie grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Wcześniej wynosił od 300 do 500 złotych – przypomina asp. Katarzyna Baniewska z legnickiej policji.

Nietrzeźwy rowerzysta stanowi duże zagrożenie. Pamiętajmy, że pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

mandat

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button