Legnica 112

Nie jesteś przekonany o swojej trzeźwości? Nie wsiadaj za kierownicę

Pijany kierowca to ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Pomimo cyklicznie przeprowadzanych akcji mających na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących, to w dalszym ciągu funkcjonariusze zatrzymują upojonych alkoholem kierowców. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy apelują, aby nie wsiadać za kierownicę jeśli nie mamy pewności, że jesteśmy trzeźwi.

  • 1 puszka piwa = dwie porcje standardowe
  • 1 butelka wina = 7,5 porcji standardowych
  • 1 butelka wódki = 17 porcji standardowych

W zależności od płci, wieku, wagi i ilości spożytych porcji każda osoba potrzebuje innego czasu na oczyszczenie organizmu i całkowite wytrzeźwienie. Wielu osób ma złudne poczucie, że pijąc dnia poprzedniego, po przespaniu kilku godzin i wypiciu mocnej kawy, mogą kierować samochodem. Niestety takie osoby są dalej pijane. Nie pomoże tu ani zimny prysznic ani zjedzenie tłustego posiłku, które rzekomo w cudowny sposób mają doprowadzić do wytrzeźwienia.

Alkohol upośledza koordynację wzrokowo-ruchową, powoduje zaburzenia równowagi, obniża samokontrolę, opóźnia czas reakcji, a przede wszystkim sprawia, ze błędnie oceniamy własne umiejętności i możliwości. Miejmy świadomość ogromnego zagrożenia w ruchu drogowym, jakie powoduje taki nieodpowiedzialny kierowca, który przez swoje niepoważne zachowanie staje się sprawcą poważnego wypadku drogowego – przestrzega asp. Anna Grześków z legnickiej policji.

Podczas zakrapianej imprezy warto zadbać również o sprawdzenie stanu trzeźwości przyjezdnych uczestników po jej zakończeniu. Na każdym komisariacie policji dostępne jest urządzenie do badania stanu trzeźwości, z którego można skorzystać bezpłatnie i anonimowo.

Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Każdy, kto jest świadkiem sytuacji, w której pijany kierowca usiłuje wsiąść do samochodu i odjechać, zobowiązany jest uniemożliwić mu popełnienie przestępstwa, bądź powiadomić Policję.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button