Legnica 112AktualnościKryminałkiPolicja

Kierowca-morderca z zarzutem zabójstwa. Grozi mu dożywocie

Prokuratura Rejonowa w Legnicy przedstawiła zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym Vadymowi L., który prowadząc samochód z dużą prędkością na osiedlowej uliczce, uderzył w idącą młodą kobietę, doprowadzając do jej śmierci.

Do tragicznego zdarzenia doszło 19 lipca 2023 r. w Legnicy. Funkcjonariusze policji otrzymali tego dnia zgłoszenie o pijanych mężczyznach, którzy poruszają się samochodem i kupują kolejny alkohol. Kiedy pojazd został zlokalizowany, jego kierowca rozpoczął ucieczkę przed Policją. Jadąc z dużą prędkością osiedlową uliczką kierowca stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w idącą 21-letnią kobietę. Biegły oszacował wstępną prędkość pojazdu na ok. 70-80 km/h. Tymczasem w miejscu zdarzenia obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Siła uderzenia była tak duża, że kobieta została odrzucona na kilkanaście metrów, jej ciało przeleciało nad ogrodzeniem i upadło na prywatnej posesji. Kobieta poniosła śmierć na miejscu.

Kierowcą samochodu był 24 – letni pracownik fizyczny z Ukrainy Vadym L. Nie miał uprawnień do kierowania samochodem. Przeprowadzone badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało 1,26 mg/l alkoholu (ok. 2,5 promila). W stanie nietrzeźwości znajdowali się także dwaj Ukraińcy, którzy podróżowali z Vadymem L.

– relacjonuje Lidia Tkaczyszyn-rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Prokurator przedstawił Vadymowi L. zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym kwalifikowany z art. 148 § 1 kk. Czyn ten zagrożony jest karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Kolejne czyny dotyczą prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości kwalifikowanego z art. 178a § 1 kk, niestosowania się do wydanego przez policjantów polecenia zatrzymania pojazdu kwalifikowanego z art. 178b kk.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa, ucieczki jak również grożącą podejrzanemu surową karę prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec Vadyma L. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button