Legnica 112

„Huta 2021”. Strażacy ćwiczyli w legnickiej hucie miedzi

28 maja 2021 r. w KGHM Polska Miedź S.A. Huta Miedzi Legnica odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Huta 2021”. Głównym celem tego przedsięwzięcia złożonego z części teoretycznej i praktycznej, było sprawdzenie procedury dysponowania sił i środków przeznaczonych do działań ratowniczo – gaśniczych.

Przy tej okazji sprawdzano możliwości współdziałania poszczególnych służb, instytucji i podmiotów wymienionych w zewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym. Część praktyczna ćwiczeń została poprzedzona wstępem teoretycznym, podczas którego, omówiono m.in. zewnętrzne i wewnętrzne plany operacyjno–ratownicze. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia występujące w zakładzie, a także sposoby alarmowania i powiadamiania ludności.
W części praktycznej ćwiczeń sprawdzano możliwości ewakuacji osób poszkodowanych, prawidłowość udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz funkcjonowanie systemu łączności. Ważnym elementem było sprawdzenie umiejętności dowodzenia, doskonalenie form i metod zabezpieczenia rejonu działania, a także przeprowadzenie analizy zewnętrznego i wewnętrznego planu operacyjno–ratowniczego.
Scenariusz ćwiczeń przewidywał dwa epizody. W pierwszym, na terenie instalacji Wydziału Odlewania Miedzi nastąpił zapłon przewodów zasilających. Nastąpił wyciek metalu spod induktora pieca topielnego. W konsekwencji doszło do kolejnych dwóch eksplozji w rejonie dołu awaryjnego, do którego wlewała się woda z przepalonego układu chłodzącego.
W drugim epizodzie zainscenizowano uszkodzenie rurociągu znajdującego się nad drogą. Przyjęto, że kierowca samochodu ciężarowego źle ocenił wysokość instalacji, wskutek czego doszło do uszkodzenia rurociągu i jego rozszczelnienia. W ramach tego epizodu zadania wykonywała Specjalistyczna grupa Ratownictwa Chemiczno–Ekologicznego z Wrocławia.
(źródło: PSP Legnica)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button