KulturaMuzeum Miedzi

Wyemitowano banknot EURO upamiętniający Bitwę pod Legnicą

Dzisiaj, 15 kwietnia, podczas konferencji prasowej w Muzeum Miedzi, zaprezentowano nowy, pamiątkowy banknot EURO poświęcony Bitwie pod Legnicą.  Adam Babuśka Starosta Legnicki, Krzysztof Duszkiewicz  Zastępca Prezydenta Legnicy,  Szymon Bereska prezes spółki Banknoty Pamiątkowe oraz Dyrektor Muzeum, Marcin Makuch przedstawili okolicznościowy banknot, który upamiętniać będzie dwa wydarzenia: 780. rocznicę słynnej bitwy z Mongołami oraz jubileusz 60-lecia Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, oddziału Muzeum Miedzi.

To już drugi tego typu kolekcjonerski banknot poświęcony Legnicy. Pierwszy, z wizerunkiem legnickiego Zamku, okazał się prawdziwym hitem i został całkowicie wyprzedany w dniu inauguracji. Na awersie nowej legnickiej EURO-pamiątki znalazł się wizerunek siedziby Muzeum Bitwy, gotycki kościół ufundowany według legendy przez św. Jadwigę w Legnickim Polu, w miejscu gdzie razem z żoną księcia, Anną odnalazła zwłoki syna. W tle umieszczono obraz bitwy przedstawiony w miedziorycie Gottlieba Boettgera. Grafika, która ukazała się w książce Carla A. Menzla „Geschichte Schlesiens” z 1808 r. pochodzi ze zbiorów Muzeum Miedzi i jest częścią wielkiej, gromadzonej od lat kolekcji dzieł poświęconych słynnej bitwie.

Bitewną scenę uzupełnia pieczęć Henryka Pobożnego z jedynym wizerunkiem wykonanym za życia księcia. Widniejący na tarczy trzymanej przez księcia orzeł z przepaską w kształcie półksiężyca i krzyżem na piersiach stał się znakiem śląskiej gałęzi Piastów  a następnie całego regionu. Obecnie orzeł legnickiego księcia widnieje w herbie Województwa Dolnośląskiego. Ta najstarsza podobizna piastowskiego władcy posłużyła Janowi Matejce do opracowania  grafiki oraz słynnego obrazu „Wyjazd Henryka Pobożnego z Lignicy”. Rewers banknotu ma charakter uniwersalny, zdobią go zabytki – perły  europejskiego dziedzictwa narodowego.

Emisja  banknotu (w cenie 20 zł), którego nakład wyniesie 5 tysięcy sztuk, pierwotnie miała się rozpocząć 9 kwietnia, niestety pandemia pokrzyżowała organizatorom plany. Inaugurację zapowiedziano na 29 maja br. Partnerem przedsięwzięcia jest Ambasada Mongolii, Urząd Miasta w Legnicy  oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy.

(źródło: UM Legnica)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button