KulturaMuzeum Miedzi

Wirtualny legnicki spacer historyczny po Tarninowie

Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na kolejny film, który powstał w ramach serii „Wirtualne legnickie spacery historyczne” pt. „Znany i mniej znany. Legnicki Tarninów”. Premiera 30 sierpnia 2020 o godz. 14.00 na facebookowym profilu Muzeum Miedzina stronie internetowej oraz kanale YouTube.

To będzie już czwarty film z serii “Wirtualne legnickie spacery historyczne”. Najpierw poznawaliśmy Lasek Złotoryjski, potem spacerowaliśmy śladami znanych Legniczan, odwiedziliśmy też najbardziej rozpoznawalny zabytek w Legnicy, czyli Zamek Piastowski, który od wieków stanowi wizytówkę naszego miasta. Teraz legnickie muzeum pragnie oprowadzić nas po najbardziej urokliwej dzielnicy Legnicy, czyli Tarninowie. O dziejach Tarninowa, nazwach ulic i losach mieszkańców opowiadać będzie historyk Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum Miedzi w Legnicy.

Południowo-zachodni obszar Legnicy na przełomie XIX/XX wieku stał się urokliwą dzielnicą zamieszkaną przez elity miasta: urzędników, przemysłowców, kupców oraz przedstawicieli wolnych zawodów. Dziś obszar ten zachwyca połączeniem zieleni i architektury, którą tworzą ciągi kamienic z bogatą dekoracją elewacji, a zwłaszcza wille zamożnych legniczan. Najbardziej ekskluzywna część dzielnicy po 1945 r. znalazła się w rękach radzieckich. Polscy mieszkańcy Legnicy odkryli to miejsce dopiero w 1993 r., gdy tzw. “Kwadrat” opuścili rosyjscy oficerowie

– mówi Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.

Warto wspomnieć, że cykl filmów „Wirtualne legnickie spacery historyczne” jest realizowany w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Partnerami odcinka o Tarninowie są m.in.: Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), które udostępniło stroje i rekwizyty użyte w nagraniach, Hotel Rezydencja, Legnicki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Przedszkole Integracyjne “Wspólny Świat”.

Premiera 30 sierpnia 2020 o godz. 14.00 na facebookowym profilu Muzeum Miedzina stronie internetowej oraz kanale YouTube.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button