- REKLAMA -
KulturaMuzeum Miedzi

W sobotę ruszy sprzedaż banknotu poświęconego Legnicy

W najbliższą sobotę (29.08.2020) o godzinie 10.00 w oddziale Muzeum Miedzi w Legnicy (Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2) odbędzie się premiera emisji banknotu pamiątkowego 0 Euro – LEGNICA – ZAMEK PIASTOWSKI. Będzie to pierwszy w Polsce banknot pamiątkowy, którego emitentem jest muzeum.

Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro zrodziła się w 2015 roku we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach. Pierwsza polska emisja banknotu 0 Euro z wizerunkiem Warszawy miała miejsce 24 listopada 2019 roku. Po jej ogromnym sukcesie przyszedł czas na kolejne edycje.

Banknot poświęcony LEGNICY będzie trzecim tematem w tym roku (9 sierpnia odbyła się emisja banknotu poświęconemu klubowi piłkarskiemu RKS RADOMSKO, zaś 15 sierpnia odbyła się premiera banknotu pamiątkowego z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, gdzie partnerem emisji jest Powiat Wołomiński).

Projektantką wszystkich polskich emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro jest Małgorzata Pławecka-Jasek. W centralnej części banknotu znajduje się wizerunek Zamku Piastowskiego, zaś uzupełnieniem kompozycji stanowi akcent numizmatyczny – floren legnicki.

W godzinach od 12:00 do 16:00 banknoty pamiątkowe będą również dostępne w dwóch dodatkowych kasach – Muzeum Miedzi, wejście od ul. Św. Jana 1 oraz w Pawilonie z Reliktami Kaplicy Romańskiej na dziedzińcu Zamku Piastowskiego – brak możliwości zapłaty kartą płatniczą w ostatniej lokalizacji.

W dniu emisji banknot będzie można nabyć w specjalnym automacie (uwaga: automat przyjmuje tylko monety 5 zł). Koszt jednostkowy banknotu wynosić będzie 20 zł. Numer serii i wersja banknotu (standardowa lub jubileuszowa, tzw. Anniversary Edition) będą wybierane do sprzedaży stacjonarnej oraz online losowo.

Sprzedaż online:

Sprzedaż stacjonarna rozpoczyna się od 29.08.2020 r. od godz. 10.00. Od tego momentu można składać zamówienia internetowe (na max. 2 sztuki). Wcześniejsze zgłoszenia nie będą realizowane.

Adres, na który należy składać zamówienia:
wydawnictwa@muzeum-miedzi.art.pl

Bilet mobilny

W Dniu Emisji banknotu będzie możliwość jego zakupu osobiście. Wiąże się z tym konieczność pobrania biletu mobilnego z numerem danego użytkownika w wirtualnej kolejce. Takie rozwiązanie umożliwi osobom chcącym zakupić banknot nie tylko pobranie biletu, ale również podgląd ich aktualnego miejsca w kolejce.

Uwaga: Usługa biletu mobilnego będzie dostępna w dniu 29 sierpnia 2020 r. i dedykowana tylko sprzedaży stacjonarnej. Więcej szczegółów na temat sprzedaży banknotów online oraz biletów mobilnych znajdą Państwo na stronie Muzeum Miedzi w Legnicy: http://muzeum-miedzi.art.pl/
http://muzeum-miedzi.art.pl/aktualnosci/918-informacja-dotyczaca-sprzedazy-banknotu-0-euro

Podczas promocji będzie można zobaczyć legnickiego florena, który uwieczniony został na banknocie 0 euro oraz bezpłatnie zwiedzić wystawę – „Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie ze zbiorów Muzeum Miedzi”. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wybicia kopii srebrnego grosza Fryderyka II z podobizną św. Jadwigi (cena 6 zł).

W czasie tego wydarzenia obecne będzie stoisko Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – odwiedzający będą mogli skorzystać z porad numizmatycznych oraz otrzymać upominki, natomiast o godz. 14.00 odbędzie się konkurs wiedzy numizmatycznej. Wśród nagród m.in. pamiątkowy banknot „LEGNICA – ZAMEK PIASTOWSKI” z ostatnim numerem seryjnym PLAC005000. W Legnicy zaprezentuje się także Oddział PTN z Wrocławia, który m.in. będzie prowadził sprzedaż „Wrocławskich Zapisków Numizmatycznych”. Obecni będą także numizmatycy z Oddziału PTN w Lubinie.

Odwiedzających muzeum będzie obowiązywało m.in. noszenie maseczek i jednorazowych rękawiczek, dezynfekcja rąk oraz zachowanie dwumetrowego dystansu od innych osób.

Kod QR – bilet mobilny MM – 0 euro

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5


Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button