Kultura

“Szczodraki i Trzej Królowie”. Noworoczne widowisko muzyczne

6 stycznia, o godz. 17.00, w Sali Maneżowej odbędzie się koncert – widowisko muzyczne o ciekawych obyczajach ludowych z różnych regionów Polski. Zaprasza Zespół Pieśni i Tańca “Legnica”. Publiczność usłyszy mało znane kolędy, pozna ciekawe zwyczaje noworoczne, skosztuje również szczodraków – smakołyków, które pieczono niegdyś na tzw. Szczodry Wieczór.

Szczodraki, czyli niewielkie chlebki, mające kształt podkowy, nazywano również kołaczykami. Miały symboliczną wymowę – pieczono je takie, jaki był miniony rok. Jeśli był urodzajny, lepiono okazałe rogale z najlepszej, białej mąki i nadziewano je farszami z kapusty, sera, grzybów, cebuli czy mięsa. Jeśli rok był biedny, szczodraki były malutkie, z mąki mieszanej, często nawet bez nadzienia, tylko z dodatkiem otrąb. Ale choćby rok, który upłynął, był najgorszy, to w przeddzień Trzech Króli szczodraki musiały być upieczone!

Zapowiada się ciekawy koncert, podczas którego poznamy ciekawe, noworoczne zwyczaje. ZPiT “Legnica” zaprasza całe rodziny!

Bilety: 5 zł za dziecko, 10 zł za osobę dorosłą.
Bilety są do nabycia w Galerii Satyrykon (Rynek 36) i w kasie Legnickiego Centrum Kultury (wejście od ul. Chojnowskiej 2, kasa na I piętrze).

Źródło: EGO / LCK

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button