KulturaGaleria Sztuki

Ostatnie dni wystawy prac w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO

Kończy się część wystaw Legnickiego Festiwalu SREBRO, jednego z największych europejskich przeglądów współczesnej biżuterii autorskiej. Jak co roku podczas Festiwalu prezentowane jest kilkanaście wystaw czołowych artystów związanych z tą niszową dziedziną sztuki.

Zostało już tylko kilka ostatnich dni aby wybrać się w „Eteryczną podróż” z twórczością japońskiej artystki Mariko Kusumoto. Jej delikatna, pastelowa biżuteria przenosi odbiorcę do świata z pogranicza baśni i podmorskich krain. Półprzezroczyste obiekty zachęcają do wnikliwego przyjrzenia się – dostrzeżemy wówczas kolejne warstwy i niespodzianki. Artystka, korzystając z własnej techniki utrwalania tkanin na gorąco, nadaje im nową tożsamość i trójwymiarową formę. W twórczości odwołuje się do dzieciństwa spędzonego w czterystuletniej świątyni buddyjskiej. Inspirują ją starożytne konstrukcje architektoniczne. W jej obiektach możemy się doszukać także fascynacji życiem morskim i formami biomorficznymi. Prace Mariko Kusumoto znajdują się w kolekcjach stałych muzeów takich jak Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Sztuki w Racine (USA) czy Szwajcarskie Muzeum Narodowe. Wystawa ”Eteryczna podróż” jest dostępna w Galerii Ring do 9 czerwca.

Wciąż dostępne są także główna wystawa Legnickiego Festiwalu SREBRA – pokaz prac zakwalifikowanych, nagrodzonych i wyróżnionych w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA (do 21 lipca) i wystawa „Rozmawiając z Nią” Petera Machaty (do 21 lipca). Obie mieszczą się w Galerii Sztuki przy pl. Katedralnym 1. Nieco dalej od centrum miasta zobaczymy wystawy towarzyszące wystawie pokonkursowej EMPATIA, o tym samym tytule – pokaz fotografii w Domu Kultury Atrium (do 14 czerwca) oraz wystawa studentów Katedry Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w SDK Kopernik (do 21 czerwca). Do 21 lipca będzie można zwiedzać ponadto wystawę SMCK on Reel: Biżuteria Polityczna w Otwartej Pracowni Sztuki a także wystawę Mari Ishikawy „Pożyczona sceneria” w holu Hotelu Qubus. Wstęp na wszystkie wystawy jest wolny.

Źródło:Galeria Sztuki w Legnicy

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button