Kultura

O prawdziwych historiach powstańczej miłości. Spotkanie z Agnieszką Cubałą

Już 26 listopada o godz. 17.00 w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 22 odbędzie się autorskie spotkanie z Agnieszką Cubałą, autorką takich książek jak “Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” czy Miłość ’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Pochodząca z Legnicy pisarka specjalizuje się w opisywaniu historii związanych z niezwykle tragicznym momentem w dziejach naszego kraju, jakim było bez wątpienia Powstanie Warszawskie. Zadebiutowała wydaną w 2003 roku książką pt. “Ku wolności”, w której autorka starała się udowodnić, że o ile decyzja o wybuchu powstania była w swoich skutkach kosztowna, to każda inna decyzja kosztowałaby jeszcze więcej.

Kolejne książki też mocno związane były z tematyką powstańczą. W książce “Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa” (za którą zresztą otrzymała prestiżową nagrodę Klio), opisała to, jak wyglądało życie w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Z kolei w książce “Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia” autorka udowadnia, dlaczego 15 sierpnia 1944 to najważniejszy dzień tego powstańczego zrywu.

W dorobku Agnieszki Cubały znajdziemy też takie książki jak “Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, czyli opowieść o ludziach którzy zamienili stadiony, korty i lodowiska na nową arenę walki a także najnowsze dzieło autorki, czyli książkę “Miłość ’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”, czyli wzruszające, dramatyczne, niezwykłe opowieści o gorących porywach serca, którym towarzyszył świst kul, huk eksplozji i wszechobecna śmierć.

Warto też wiedzieć, że Agnieszka Cubała ma za sobą m. in. pracę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zajmowała się koordynacją prac nad realizacją ekspozycji stałej i przygotowaniem wystaw czasowych. Zajmowała się też opracowaniem haseł autorskich do Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego a także była konsultantką historyczną dwóch rozdziałów polskiego wydania książki Normana Davisa „Powstanie’44”.

Podczas spotkania w Legnicy Agnieszka Cubała otrzyma odznakę Amicus Librorum, przyznawaną zasłużonym dla bibliotek w Legnicy i powiecie legnickim. Spotkanie z autorką już 26 listopada o godz. 17.00 w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 22.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button