- REKLAMA -
Kultura

E-mocje! w 3D. Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wirtualną wystawę

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wirtualne zwiedzanie wystawy E-mocje. Jest to, według zapowiedzi legnickiej galerii, e-mocjonująca, sentymentalna podróż przez style, kierunki i nowe nurty, wyznaczające drogę i rysujące przyszłość współczesnej sztuki. 

Wystawa prezentuje barwną historię ostatnich dekad młodego malarstwa polskiego, opowiedzianą obrazami absolwentów polskich wyższych uczelni artystycznych. Składają się na nią prace ze zbiorów Galerii Sztuki – nagrodzone i wyróżnione w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE.

E-mocje są e-mocjonującą, sentymentalną podróż przez style, kierunki i nowe nurty, wyznaczające drogę i rysujące przyszłość współczesnej sztuki. Znajdują się tu zarówno dzieła osadzone w tradycji malarstwa realistycznego, jak i abstrakcyjne formy ekspresji.
Ekspozycja jest symboliczną kontynuacją odbywającego się już od 30 lat Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, którego ideą jest prezentacja i popularyzacja twórczości młodego pokolenia artystów – świeżo upieczonych absolwentów malarstwa wyższych uczelni plastycznych.

Ponieważ Przegląd w tradycyjnej formie w pechowym roku 2020 nie miał szans na odbycie się, jubileuszowe PROMOCJE zostały zastąpione przez E-mocje! To nawiązanie do nazwy OPMM PROMOCJE, ale także do odbioru sztuki w przestrzeni wirtualnej w pandemicznym czasie, jak również do silnych emocji, które kojarzymy z jednej strony z bezkompromisową twórczością młodych artystów, a z drugiej – z ogólnopolskim konkursem, w którym wygrywają najlepsi z nich.

Wystawa E-mocje! jest pierwszą całościową prezentacją prac kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy, budowanej od 1999 roku z powodu rosnącej potrzeby gromadzenia i zachowania w jednym miejscu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł, które były nagradzane i wyróżniane podczas Przeglądu. Składają się na nią prace 68 autorów. Wszystkie dzieła zaprezentowane na ekspozycji E-mocje! możecie obejrzeć tutaj – w przestrzeni wirtualnej galerii.

Prezentowane obrazy ukazują trendy i zjawiska panujące w młodej sztuce na przestrzeni minionych trzydziestu lat. Tym samym, dzięki przekrojowemu charakterowi ekspozycji, możecie przyjrzeć się ewolucji współczesnego malarstwa w Polsce.

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Dzięki Przeglądowi młodzi twórcy mają szansę na zaistnienie na polskim rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej. Laureaci Grand Prix PROMOCJI są wyróżniani wystawą indywidualną wraz z katalogiem w legnickiej Galerii Sztuki.

Dotychczas w OPMM PROMOCJE nagrodą główną uhonorowano trzydzieści pięć osób (sześć razy przyznano tytuł ex aequo). Pozostałe nagrody i wyróżnienia doceniły kolejnych z niemal półtora tysiąca malarek i malarzy, którzy wzięli udział w Przeglądzie w latach 1991-2019. Dla wielu z nich uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przyczynkiem do kolejnych sukcesów, co pokazuje, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki.

Przejdź do wystawy E-mocje w 3D

(źródło: Galeria Sztuki w Legnicy)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button