Kultura

Bardzo Młoda Kultura. Dwa legnickie projekty nagrodzone

Zakończył się kolejny nabór (16.06.2021) inicjatyw z zakresu edukacji kulturowej w ramach tegorocznej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Dolny Śląsk.

BMK to program Narodowego Centrum Kultury, wspierający działania kulturalne, społeczne i edukacyjne. Na terenie Dolnego Śląska jego operatorem wojewódzkim jest Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej” we Wrocławiu.

W ramach programu co roku ogłaszany jest konkurs na wsparcie oddolnych inicjatyw z zakresu edukacji kulturalnej. W naborze mogły startować trzyosobowe zespoły, w skład których powinni wchodzić: przedstawiciele sektora kultury, sektora edukacji oraz organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Zwycięskie inicjatywy otrzymają wsparcie w kwocie 10.000 zł. W tym roku, analogicznie jak w ubiegłym, wsparcie otrzyma 8 inicjatyw.

W związku z pandemią COVID-19 organizatorzy oczekują od autorów inicjatyw pomysłów na ich realizację w sytuacji utrzymania lub wprowadzenia nowych ograniczeń w działalności instytucji kultury oraz placówek oświatowych.

W tegorocznej edycji na Dolnym Śląsku spośród 34 zgłoszeń jury wyłoniło 8 inicjatyw, które otrzymały wsparcie. Po raz pierwszy w Legnicy zostaną zrealizowane aż dwa pomysły. Jest to „Projekt Maszyna” autorstwa Karoliny Maliszewskiej, którego partnerem jest Galeria Sztuki w Legnicy. Grant uzyskała także inicjatywa „Naprzeciw sztuce” Moniki Kręcisz-Kozłowskiej, która będzie realizowała ją we współpracy z pracownią wokalną Szumilo Art Forum Group.

Granty przeznaczone są dla grup składających się z przedstawicieli sektora kultury, oświaty lub organizacji pozarządowych, których pomysły na działania kulturalne i edukacyjne dla młodzieży zwyciężyły w naborze.

Galeria Sztuki angażuje się w program po raz trzeci. Minione lata zaowocowały realizacją dwóch projekty z udziałem legnickich licealistów: „Ale Murale!” (2019) i „Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania” (2020). Każdy z nich był efektem współpracy zaangażowanego pedagoga, animatora kultury, którzy swoim pomysłem zachęcili młodzież do działania.

Projekt Maszyna

Termin realizacji: wrzesień – połowa października 2021

Projekt jest serią działań edukacyjnych, kulturoznawczych oraz artystyczno-eksperymentalnych. Ma zainspirować młodzież do twórczego wyrażania siebie, rozwijania wrażliwości estetycznej, zwiększyć świadomość w zakresie szeroko pojętej mocy słowa i nierzeczywistej rzeczywistości – życia w social mediach. Czyżby przekaz naszych czasów stawał się pozawerbalny? Czy słowa straciły znaczenie, stając się tylko przedmiotem żonglerki? Czy stajemy się MASZYNĄ do przeżywania? – zastanawia się pomysłodawczyni projektu, Karolina Maliszewska.

W ramach projektu odbędzie się:

  • Debata nt. zagadnień związanych ze światem mediów społecznościowych: kreowanie wizerunku, manipulacja obrazem, FOMO, influencerzy, mowa social mediów, pozorność relacji;
  • Kreatywne warsztaty na temat siły i znaczenia słów w Otwartej Pracowni Sztuki:
  • warsztaty z psychologiem, warsztaty linorytu, warsztaty muzyczne, warsztaty kalkomanii ceramicznej, warsztaty Instamaganize, warsztaty z modulowania głosem, podczas którego powstanie utwór muzyczny. Ponadto uczestnicy będą tworzyć i redagować swój własny instagramowy magazyn: Instamagazine.
  • Performance, mający na celu sprawdzenie, jak jesteśmy postrzegani przez innych, nieznajomych, obcych, przypadkowych ludzi. Jakie emocje potrafimy wywołać poprzez wirtualną kreacje swej osoby i przedstawienie jej na instagramie.

Projekt zakończy uroczysty finisaż w przestrzeni Otwartej Pracowni Sztuki.

Terminy i aktualne informacje pojawiać się będą na stronie galeria.legnica.eu.

Projekt Naprzeciw sztuce

Termin realizacji: lipiec, sierpień 2021

Inicjatywa Moniki Kręcisz-Kozłowskiej, którą realizuje we współpracy z Agnieszką Szumiło, skierowana jest do polsko-ukraińskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, a także widzów występu.

Osoby, którym dedykowane są działania, potrzebują integracji. Integracji językowej, międzykulturowej, jak również kontaktu ze sztuką i naturą. Współistnienie w tych trudnych czasach jest na wagę złota. Naprzeciw edukacji nieformalnej, proponowanej przez edukatorkę doświadczoną w działaniach artystycznych, prowadzącą warsztaty florystyczne, staje edukacja muzyczna, z artystami, dźwiękami i inną wrażliwością. Dzieci polskie wyjdą naprzeciw ukraińskim, które nie czują się pewnie w obcym im kraju.

Pomysłodawczynie prowadzą swoje działalności „naprzeciw” – zaowocowało to kooperacją. Dzięki połączeniu florystyki w sztuce Land Art i muzyce powstanie synkretyczna forma, która zawiąże nowe przyjaźnie wśród uczestników, wzbogaci świadomość tego czym jest kultura, natura, sztuka, proces tworzenia, pracy w zespole i pozostawi wspaniałą energię. Wskaże alternatywy sposobu życia dla młodzieży. Będzie przygodą, która poprzez wspólne dążenie, udoskonali zarówno edukatorów, odbiorców, uczestników.

Szkoła i kwiaciarnia mieszczą się obok siebie w legnickim Rynku, który będzie przestrzenią na współpracę, na zadomowienie w wartościach, które niesie sztuka (i muzyka), przestrzenią integracji w sercu miasta, które jest takim dla mieszkańców, ale niekoniecznie dla młodzieży napływowej, która się tu nie urodziła, ale żyje i wychowuje. Celem projektu jest zatem polsko-ukraińska integracja oraz edukacja w zakresie kultury i ekologii, odwołując się do dziedzin  takich jak sztuka, ekologia, pedagogika, a także taniec, śpiew, estrada, pedagogika i terapia śpiewem.

Co nas czeka?

  • Spotkanie integracyjne z olejkami eterycznymi: 28.06, godz.: 18.00
  • Spotkania z muzyką i kwiatami – warsztaty. Pierwsza grupa weźmie udział w warsztatach wokalnych, podczas których tworzyć będzie własny utwór z tekstem polsko-rosyjskim (spotkania w poniedziałki). Druga grupa weźmie udział w warsztatach florystycznych, podczas których zbuduje naturalną scenę (sztuka Land Art), na której zaprezentowane zostaną efekty muzycznej twórczości (spotkania w środy). Cykl spotkań zakończy się występem połączonym z piknikiem w przestrzeni legnickiej Palmiarni, który podsumuje projekt.
  • Spotkanie z psychologiem dla dzieci i młodzieży polsko ukraińskiej pod hasłem „jesteśmy różni, a jednak tacy sami – i to jest piękne”. Prelekcja – interaktywny wykład połączony będzie z pogadanką, ze śpiewem i przebiegnie w otoczeniu roślin oraz relaksujących zapachów naturalnych olejków eterycznych.

W warsztatach może wziąć udział 20 osób – dzieci i młodzieży, wraz z chętnymi rodzicami.

Spotkanie z psychologiem – wstęp wolny.

Występ wieńczący projekt, połączony z piknikiem – wstęp wolny.

Terminy i aktualne informacje pojawiać się będą na stronie galeria.legnica.eu

Więcej informacji o dolnośląskiej edycji BMK 2021:

http://galeria.legnica.eu/bardzo-mloda-kultura-2021/

https://www.facebook.com/BardzoMlodaKulturaDolnySlask/

http://www.firlej.wroc.pl/firlej-zostal-operatorem-regionalnym-bardzo-mlodej-kultury-na-lata-2019-2021

(źródło: UM Legnica)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button