KulturaLegnickie Centrum Kultury

Anna Jurksztowicz zaśpiewa w Legnicy z okazji Dnia Mamy

W niedzielę (30 maja) w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej wystąpi Anna Jurksztowicz wraz z akompaniującym jej na fortepianie Krzysztofem Napiórkowskim. Koncert rozpocznie się o godz.19.00. Bezpłatne wejściówki dostępne są w Galerii Satyrykon (ilość ograniczona). Bezpośrednia transmisja: kanał YouTube Legnickiego Centrum Kultury.

Anna Jurksztowicz – wokalistka i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrała  KFPP w Opolu zdobywając I nagrodę  w konkursie Premier za „Diamentowy kolczyk” (muz. Krzesimir Dębski/sł. Jacek Cygan).

Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali telewizyjnych, m.in. „Kingsajz”, „VIP”,              ”W pustyni i w Puszczy”  „Czułość i kłamstwa”, „Matki, żony i kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Więzy krwi”, „Ranczo”. Wykonywała również polskie wersje filmowych produkcji Walta Disneya: „Puchatkowego Nowego Roku”, „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”.

Artystka od wielu lat ma także w „muzycznym zanadrzu”, utwory wspierające praktyki duchowe, takie jak muzyka spirituals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów (L. da Ponte, W. Szymborska, F.G. Lorca, Cz. Miłosz) i kompozytorów (I. J. Paderewski, W. A. Mozart).  Jej płyta „Poza czasem – muzyka duszy”(2013) jest poświęcona właśnie muzyce kontemplacyjnej. Jako jedna z pierwszych artystek w Polsce podjęła ten temat w muzyce pop, czerpiąc inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentując z formą oraz przekładając teksty.

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. Jej firma wydawnicza i producencka Si Music promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia  muzyczne w Polsce i zagranicą.

W ubiegłym roku Anna Jurksztowicz świętowała jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Obecnie artystka koncertuje z recitalem na który składają się jej największe przeboje, również te pochodzące z filmów i seriali, a także utwory z najnowszego albumu pt. „Jestem taka sama” (2020). Towarzyszyć jej będzie Krzysztof Napiórkowski – pianista, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny.

(źródło: LCK)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button